°C

Piatok, 5. jún 2020. Meniny má Laura, zajtra Norbert.

Jahnátek sa zapotí: Bude musieť vysvetliť rodinárstvo na ministerstve!

Ľubomír Jahnátek
Ľubomír Jahnátek
Zdroj: SITA
27.09.2013 19:40

BRATISLAVA - Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií sa zrejme bude zaoberať zamestnávaním príbuzných ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) v jeho rezorte.


O vysvetlenie v súvislosti s medializovanými informáciami k tejto téme požiadal Jahnátka šéf výboru Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Vysvetlenie ministra Jahnátka spolu s návrhom ďalšieho postupu predloží výboru na zváženie počas najbližšieho zasadnutia v októbri.

Opozičný poslanec pripomína, že podľa ústavného zákona je verejný funkcionár povinný pri výkone svojej funkcie presadzovať a chrániť verejný záujem a nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom.

Beblavý v tejto súvislosti poukazuje na ustanovenie, podľa ktorého verejný funkcionár nesmie využívať svoju funkciu, právomoci z nej vyplývajúce a informácie nadobudnuté pri jej výkone alebo v súvislosti s jej výkonom na získavanie výhod vo svoj prospech, v prospech jemu blízkych osôb ani iných fyzických osôb alebo právnických osôb. To sa podľa Beblavého nevzťahuje na činnosť alebo úlohu, ktorá vyplýva verejnému funkcionárovi z výkonu jeho funkcie.

"Domnievam sa, že takéto konanie môže napĺňať skutkovú podstatu porušenia ústavného zákona, pri ktorej je možné uložiť verejnému funkcionárovi sankciu až vo výške dvanásťnásobku jeho mesačného platu," doplnil Beblavý.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články