Známy sociológ reaguje na situáciu v SaS: Časť voličov pravdepodobne zneistela | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Známy sociológ reaguje na situáciu v SaS: Časť voličov pravdepodobne zneistela

Richard Sulík a Lucia Ďuriš Nicholsonová
Richard Sulík a Lucia Ďuriš Nicholsonová
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
12.11.2019 09:55

BRATISLAVA - Strana Sloboda a Solidarita významne strácala podporu ešte pred odchodom členov, ktorí sa pridali k Demokratickej strane. Uviedol to sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.


Dodal, že bývalí voliči SaS išli k novým stranám ako koalícia Progresívne Slovensko/Spolu a Za ľudí. Vnútorný rozpor v SaS však prispel podľa neho k tomu, že dnes je strana na hranici zvoliteľnosti. Tvrdí, že časť voličov pravdepodobne zneistela. V prieskume Focusu z konca augusta patrilo SaS štvrté miesto so ziskom 7,9 percenta hlasov. V sonde pre koalíciu PS/Spolu zverejnenej cez víkend namerali SaS päť percent.


Tieto voľby do NR SR budú najdôležitejšie v histórii Slovenska, myslí si Nicholsonová


Slosiarik tvrdí, že dnes nikto nevie povedať, či sa SaS dostane do parlamentu. „Nedá sa vylúčiť, že časť voličov sa k SaS môže nakoniec vo voľbách ešte vrátiť a urobia taktickú voľbu. To znamená, že budú zachraňovať subjekt, ktorý je na hranici zvoliteľnosti, aby zabránili prepadu hlasov, ktoré by mohli napríklad chýbať pri zostavovaní vlády demokratickými opozičnými stranami,“ myslí si sociológ.

Známy sociológ reaguje na
Zdroj: Topky/Maarty

Odídenci nedokázali na seba nadviazať stratené percentá 

Poukázal na fakt, že „odídenci SaS do Demokratickej strany nedokázali na seba nadviazať stratené percentá SaS“. Demokratická strana dosiahla v poslednom prieskume 0,3 percenta. Voľby by podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus pre koalíciu strán Progresívne Slovensko/Spolu opäť vyhral Smer so ziskom 20 percent. Druhú priečku obsadila koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu s 11,7 percenta. Na treťom mieste je strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorá by získala 10,6 percenta. 

Štvrtá priečka patrí Ľudovej strane Naše Slovensko, ktorú by podporilo 10,3 percenta respondentov. Sme rodina by získala sedem percent, Slovenská národná strana 6,8 percenta, KDH a OĽaNO zhodne po 5,7 percenta. Posledným subjektom, ktorý by sa dostal do Národnej rady Slovenskej republiky, by bola strana SaS s piatimi percentami.


Galéria

Richard Sulík a Lucia

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články