°C

Sobota, 26. september 2020. Meniny má Edita, zajtra Cyprián.

PRVÉ reakcie na odstúpenie Glváča: Koniec traumy! Tlak demokratickej opozície zabral

Martin Glváč
Martin Glváč
Zdroj: TASR - Jakub Kotian
07.11.2019 17:00

BRATISLAVA - Odstúpenie podpredsedu Národnej rady SR Martina Glváča je nádejou pre Slovensko, myslí si predseda opozičnej SaS Richard Sulík. Podľa liberálov nepoškodzoval Glváč iba vládnu koalíciu, ale aj imidž celého Slovenska. Informovala o tom hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.


"Tlak demokratickej opozície zabral," uvádza sa v stanovisku SaS, ktoré dodáva, že Glváč bol hanbou Slovenska. „Celému Slovensku bolo jasné, že človek s takouto povesťou a takýmto prepojením na mafiu, nemôže zastávať funkciu podpredsedu NR SR," myslí si Sulík. Dodal, že sa ukázalo, že práca opozície má zmysel, a že Glváč odstúpil aj kvôli tlaku a snahe o opätovné zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

PRVÉ reakcie na odstúpenie
Zdroj: Facebook/Richard Sulík

Martin Glváč končí vo funkcii podpredsedu NR SR. O svojom rozhodnutí informoval vo štvrtok prostredníctvom vyhlásenia pre médiá. Podľa svojich slov tak urobil preto, lebo mu záleží na tom, aby strana Smer-SD v budúcoročných voľbách zvíťazila.

Zápas sa nekončí

Rezignácia Martina Glváča na funkciu podpredsedu Národnej rady SR je veľkým dôvodom na oslavu a dôležité víťazstvo pre opozíciu. V reakcii na štvrtkové Glváčovo rozhodnutie to povedal líder OĽaNO Igor Matovič.

PRVÉ reakcie na odstúpenie
Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Glváča považuje za jedného z kľúčových mužov v Smere-SD. "Ak sa podarilo získať takýto skalp, je to veľmi dôležité víťazstvo pre opozíciu a verejnosť, ktorí vytvorili tlak na jeho odchod," povedal Matovič pred médiami. Zároveň upozornil, že odstúpením Glváča sa nič nekončí. "Je to len špička ľadovca, očistný zápas v slovenskej politike musí pokračovať ďalej a je potrebné zavŕšiť ho 29. februára budúceho roka vo voľbách," uviedol.

„Je to obrovská potupa pre Roberta Fica ako pasáka Glváča, ktorý bol jedným zo zakladateľov a akcionárov Smeru-SD. 29. februára si musíme vziať Slovensko späť,“ povedal líder hnutia. Dodal, že mimoriadna schôdza na odvolávanie Glváča, ku ktorej dnes opozícia vyzbierala dostatočný počet podpisov, už nebude.

Vymieňať figúrky nestačí

Vymieňať figúrky nestačí. V reakcii na odstúpenie Martina Glváča z postu podpredsedu Národnej rady SR to uviedli hlavní predstavitelia mimoparlamentnej strany Za ľudí a koalície Progresívne Slovensko a Spolu-OD.

Líder strany Za ľudí Andrej Kiska vyhlásil, že vymeniť "jedného" nestačí. Kauzy strany Smer-SD a jej ľudí sú podľa neho neudržateľné. "Postupne končia jeden za druhým – Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Monika Jankovská a Martin Glváč. Všetci sú namočení v kšeftoch gaunerov a mafie, ktorá sa cez nich snažila ovplyvňovať naše Slovensko," napísal na sociálnej sieti Kiska.

Michal Truban z koalície PS/Spolu na margo Glváčovho odstúpenia uviedol, že "sústredený opozičný tlak" má zmysel. "Nestačí však vymieňať figúrky, potrebujeme radikálne a systémové opatrenia, ktoré odstránia korupčný vplyv oligarchov zo zdravotníctva, médií a verejného života," skonštatoval na sociálnej sieti.

PRVÉ reakcie na odstúpenie
Zdroj: Facebook/Michal Truban

Osekať moc mafie a oligarchov

To, že Glváč skončil vo svojej funkcii, považuje za dobrú správu aj predseda strany Spolu-občianska demokracia Miroslav Beblavý. Na svojom facebookovom profile napísal, že „pánovi Glváčovi sa podarilo po tradičných prieťahoch odísť z postu podpredsedu Národnej rady SR. Je to, samozrejme, dobrá správa.

PRVÉ reakcie na odstúpenie
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Dôverní priatelia mafiánov nemajú čo hľadať vo verejných funkciách,“ myslí si Beblavý. Zároveň je podľa neho jasné, že takýmto tempom by sa Slovensko podobných ľudí v politike nezbavilo ani za tisíc rokov. „Chcelo by to urýchliť. Riešiť príčiny, osekať moc mafie a oligarchov, tak ako sa to snažíme cez Lex Haščák v zdravotníctve či v médiách. A zároveň poslať figúrky, ktoré pre nich pracujú, preč vo februári vo voľbách,“ dodal predseda Spolu.

Na mieste sú podotázky

Pre predsedu Kresťanskodemokratického hnutia Alojza Hlinu je odstúpenie Glváča paradoxne dobrá aj zlá správa. „Dobrá správa je, že človek ako Glváč už nie je podpredsedom nášho parlamentu. Zbytková česť našej parlamentnej demokracie je na poslednú chvíľu ako-tak zachránená. Na mieste sú „podotázky“, ako je možné, že sa ním vôbec stal, rovnako aj podotázka, ako je možné, že ním bol tak dlho. Teraz však tá zlá správa, sekundárnym efektom tohto „čistenia“ môže byť to, že sa Smer-SD teraz pred voľbami celý vykúpe (...) a bude pekne čistý a voňavý kandidovať do volieb. Naozaj to môžu komunikačne stočiť tak, že pozrite sa, od nás už nekandiduje ten a henten, my sme sebareflexiu urobili. My sme nový Smer. A najhoršie na tom bude to, že veľa ľudí je tomu schopných uveriť,“ napísal na svojom facebookovom profile Hlina. Dôležité bude preto podľa neho zistiť, koľko „pekných tváričiek“ bude ochotných kandidovať za Smer a vytvárať image „čistého a voňavého“ Smeru.

Nie je to iba o Glváčovi

Nie je to iba o Martinovi Glváčovi, ale o celej sieti organizovaného zločinu. Takto reaguje na Glváčovo odstúpenie z funkcie podpredsedu parlamentu iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá organizovala demonštrácie po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Na svojom facebookovom profile píše, že teraz je dôležité, aby občania kontrolovali politikov a dohliadali na fungovanie spravodlivosti.

„Odstúpil Martin Glváč, ktorý pravidelne komunikoval s objednávateľkou vraždy Jána a Martiny Alenou Zsuzsovou a tiež s Marianom Kočnerom obvineným z tejto vraždy. V slušnej krajine a vo fungujúcej demokracii je okamžité odstúpenie z funkcie v takomto prípade samozrejmosťou,“ vyhlásila iniciatíva.

Zároveň priblížila, že za uplynulý rok a pol odstúpilo zo svojich funkcií mnoho ľudí pre veľmi závažné podozrenia. „Veríme, že kauzy, do ktorých boli zapletení, budú vyšetrené. Veríme, že vinníci budú postavení pred spravodlivý súd a v prípade dokázania viny aj potrestaní,“ dodali predstavitelia Za slušné Slovensko.

Glváčovo odstúpenie Smer-SD nepoškodí

Ak by Martin Glváč odišiel z funkcie podpredsedu Národnej rady SR ešte pred dušičkami, bolo by to vnímané ako výhra opozície. Uviedol to politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík v reakcii na ohlásenú Glváčovu rezignáciu. Politológ zdôraznil, že v čase predvolebnej kampane, keď už neplatí koaličná zmluva, Glváčovi neostávalo nič iné ako odchod. Stranu Smer-SD to podľa neho nepoškodí.

PRVÉ reakcie na odstúpenie
Zdroj: SITA/Jana Birošová

„Pre Smer-SD by bolo menej výhodné, keby bol Glváč odvolaný zo svojej pozície. Keďže už nebolo isté, či ho koalícia podrží, zvolil takýto krok. Stranu to nepoškodí, práve naopak, môže im to len prospieť. Počas volebnej kampane môžu argumentovať, že sa u nich prejavil vyšší štandard politickej kultúry,“ konštatoval Štefančík.


Galéria

Martin Glváč

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články