°C

Utorok, 20. október 2020. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Bugár nevie, prečo Trnku prepustili, Truban upozornil na výhovorky politikov: Horúco pre prípad Kuciak

Béla Bugár a Michal Truban
Béla Bugár a Michal Truban
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková, Topky/Vlado Anjel
19.01.2020 14:56

BRATISLAVA - Polícia urobila v prípade vyšetrovania bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku dobrú prácu. Uviedol to v diskusnej relácii O 5 minút 12 na Jednotke RTVS predseda strany Mosta-Híd Béla Bugár, pričom nevie, prečo napokon rozhodol prokurátor o jeho prepustení.


S lídrom koaličnej strany súhlasí v tejto súvislosti aj predseda strany Progresívne Slovensko Michal Truban. Volebný líder koalície PS/Spolu však vníma, že súčasní politici sa iba vyhovárajú, a to je podľa neho kľúčové aj pri náraste extrémizmu. Bugár tvrdí, že Most-Híd urobil maximum pre národnostné menšiny aj pri riešení rómskej problematiky.

Dobroslav, veď už nemáš meniny! EXKLUZÍVNE FOTO Trnka opäť v šenku

„Polícia v prípade odviedla naozaj dobrú prácu. Skutočne neviem, prečo rozhodol prokurátor o prepustení bývalého generálneho prokurátora," povedal Bugár. Truban označil rozhodnutie prepustiť Dobroslava Trnku za nepochopiteľné. „Je to nepochopiteľné a tomu rozhodnutiu absolútne nerozumiem. Ani ľudia nechápu, ako na Slovensku funguje spravodlivosť pre vyvolených ľudí," povedal Truban.

Dobroslav Trnka po prepustení zašiel do miestnej krčmy, objavil sa tam aj v sobotu.
Bugár nevie, prečo Trnku
Zdroj: Topky/Vlado Benko Jr.

Bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vo štvrtok 16. januára zadržali a obvinili z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR však rozhodol, že napriek návrhu polície nebude Dobroslav Trnka stíhaný vo väzbe.

Horúca atmosféra pre prípad vraždy novinára

Politici hodnotili aj súdny proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Bugár zopakoval, že v prípade, že by mal Most-Híd informácie o prepojeniach v roku 2016, nevstúpil by do vlády. „Keď si teda zoberiete Mariana K., v roku 2016 sme nevedeli, že existujú také prepojenia. Keby sme to vedeli určite do takejto vlády nejdeme," doplnil Bugár.

Proces sprevádzali emócie.
Bugár nevie, prečo Trnku
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Truban vyčítal Bugárovi, že jeho strana zostala vo vláde, aj keď sa podozrenia ukázali. „Mňa najviac šokovalo pri tom procese, že sa ukázali prepojenia na ľudí, ktorí mali vlastné pravidlá. Nie je zodpovedné zostávať vo vláde za každú cenu, ľudia totiž musia vidieť, že niečo je už za hranicou únosnosti," povedal Truban.

TOP udalosti z procesu, ktoré si musíme pamätať! Konfrontácia plná sĺz, dôkaz proti Kočnerovi aj opis vraždy

Bugár oponoval tým, že je dostatočne skúsený na to, aby vedel odhadnúť, čo je zodpovedné. Podľa neho práve jeho strana dosiahla po vražde novinára odchod premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a Roberta Kaliňáka z postu ministra vnútra. Doplnil tiež, že od výmeny policajného prezidenta sa posunuli viaceré prípady dopredu.

„Odkedy je na čele polície pán Lučanský, prípady sa vyšetrujú. Určite tá výmena pomohla," zhodnotil Bugár. Truban sa domnieva, že by bolo potrebné po parlamentných voľbách Lučanského odvolať. „Prospelo by to zvýšeniu jeho dôveryhodnosti. Pokojne by sa mohol o funkciu uchádzať opäť, ale prešiel by znovu celým výberovým procesom,“ uzavrel.


Galéria

Béla Bugár a Michal Dobroslav Trnka po prepustení Proces sprevádzali emócie.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články