Voľby sa nezadržateľne blížia: V Banskobystrickom kraji kandidujú na posty primátorov aj ženy | Topky.sk

°C

Sobota, 18. január 2020. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

Voľby sa nezadržateľne blížia: V Banskobystrickom kraji kandidujú na posty primátorov aj ženy

Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko
Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko
Zdroj: SITA/ Peter Rusko
28.09.2018 11:25

BANSKÁ BYSTRICA – V Banskej Bystrici zaregistrovala mestská volebná komisia (MVK) štyroch kandidátov na primátora, vo Zvolene piatich a v Brezne sa o kreslo primátora uchádza len súčasný primátor Tomáš Abel. V krajskom meste sa o post primátora zaujímajú len muži. Súčasný primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, kandidujúci ako nezávislý, má troch protikandidátov na funkciu primátora v jesenných komunálnych voľbách.


Jedným je poslanec Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Igor Kašper, ktorý kandiduje za koalíciu strán SaS, OĽANO, KDH, Sme Rodina – Boris Kollár a Progresívne Slovensko. Strana NAJ vsadila na občianskeho aktivistu Petra Peukera a kandidátom Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku je Jozef Sásik. V Banskej Bystrici zaregistrovali 117 kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva, zvolených môže byť 31 v siedmich volebných obvodoch.

V okresnom meste Zvolen, ktoré je druhé najpočetnejšie v Banskobystrickom kraji s počtom obyvateľov 41 170 k 1. júlu, zaregistrovala mestská volebná komisia piatich kandidátov. Okrem súčasnej primátorky Lenky Balkovičovej ako nezávislí ešte kandidujú riaditeľ Letiska Sliač Roland Schaller a súkromný podnikateľ a bývalý primátor mesta Miroslav Kusein. Ďalšími zaregistrovanými primátorskými kandidátmi sú publicista a aktivista občianskej iniciatívy Zvolen pre ľudí Matej Snopko a podnikateľ Ivan Sitár, ktorý kandiduje za stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

V okresnom meste Lučenec, ktoré malo ku dňu vyhlásenia volieb 26 515 obyvateľov, zaregistrovala mestská volebná komisia troch kandidátov. Okrem súčasnej primátorky 54-ročnej Alexandry Pivkovej je to 49-ročná advokátka Renáta Endrődyová, pričom obidve kandidujú ako nezávislé. Tretím je kandidát Komunistickej strany Slovenska, výsluhový dôchodca Boris Bodnár.

V okresnom meste Rimavská Sobota s počtom obyvateľov 22 533 zaregistrovali štyroch mužov uchádzajúcich sa o post primátora. Okrem nezávislého súčasného primátora Jozefa Šimka kandidujú aj Radovan Ceglédy a Róbert Zagyi, obidvaja tiež nezávislí. Štvrtým je kandidát Kresťanskodemokratického hnutia Viliam Vaš.

Mestská volebná komisia v Žiari nad Hronom zaregistrovala dvoch kandidátov na post primátora. Jedným je súčasný primátor a poslanec Národnej rady SR Peter Antal, ktorý kandiduje za koalíciu Most-Híd, Smer-sociálna demokracia, Slovenská národná strana. Druhou kandidátkou je bývalá prednostka tunajšieho mestského úradu Mariana Páleníková kandidujúca ako nezávislá. Toto okresné mesto má 18 206 obyvateľov.

V takmer desaťtisícovom okresnom meste Banská Štiavnica zaregistrovala mestská volebná komisia štyroch kandidátov, z toho dve ženy. Jednou je súčasná primátorka Nadežda Babiaková, ktorá kandiduje za koalíciu Smer-sociálna demokracia, Slovenská národná strana, Strana moderného Slovenska. Druhou ženou je hlavná kontrolórka obce Katarína Barišová kandidujúca ako nezávislá. Za stranu Sloboda a Solidarita kandiduje prednosta obecného úradu Dušan Lukačko a ako nezávislý sa o kreslo primátora uchádza živnostník Mikuláš Pál.Voľby primátorov, starostov a poslancov mestských a obecných zastupiteľstiev sa budú na Slovensku konať v sobotu 10. novembra.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články