°C

Streda, 29. január 2020. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Štefek obvinený z korupcie si myslí, že je tŕňom v oku predstaviteľom Smeru v Nitre

Štefan Štefek
Štefan Štefek
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič
27.09.2018 12:15

NITRA – Kandidát na primátora Nitry a mestský poslanec Štefan Štefek dáva svoje pondelňajšie zadržanie protikorupčnou jednotkou do súvisu s blížiacimi sa komunálnymi voľbami.


Ako povedal dnes na tlačovej konferencii, polícia mala informácie o skutku, z ktorého je obvinený, už od 2. mája. Avšak až teraz, krátko pred voľbami, ho v jeho dome zadržali kukláči so samopalmi. „Asi len ťažko sa dá uveriť, že to nejako nesúvisí s mojou kandidatúrou na post primátora. Naopak, nabáda ma to na myšlienku, že je tu jasný zámer zastrašiť, zlomiť a zdiskreditovať ma v očiach verejnosti,“ povedal.

Štefek má podozrenie, kto by za jeho zadržaním mohol stáť, no konkretizovať svoje domnienky nechcel. „To, že som tŕňom v oku niektorým predstaviteľom Smeru-SD v Nitre, je zjavné,“ vyjadril sa Štefek a dodal, že očakáva v najbližšom období ďalšie ataky. Štefek bol v minulosti okresným šéfom Smeru-SD v Nitre, osem rokov bol zástupcom primátora Jozefa Dvonča (Smer-SD). Dnes povedal, že nikdy nebol „ortodoxný smerák“, ani Dvončovou pravou rukou, ale jeho zrkadlom.

Po svojom odchode zo strany sa stal nepohodlným, tvrdí. Obvinenie z nepriamej korupcie odmieta a trvá na svojej nevine. Voči vznesenému obvineniu podal sťažnosť, považuje ho za nezákonné a nedôvodné. Naďalej chce pokračovať vo svojej predvolebnej kampani a uchádzať sa o hlasy voličov vo voľbách. Ako absurdné odmietol informácie, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach, že by všetko sám zinscenoval s cieľom prezentovať sa ako martýr a tým získať hlasy voličov.

Štefeka zadržali kukláči v pondelok o 6:30 v jeho dome. Poukázal na to, že svedkom udalosti bola jeho 14-ročná dcéra a šesťročný syn. Pýtal sa, prečo ho zadržali ako hľadaného zločinca namiesto toho, aby ho predvolali na výsluch. „Kto mal záujem, aby sa tu takéto divadlo odohralo? Čo mám ešte čakať? Akú dobu žijeme - päťdesiate roky? Toto je demokracia? Toto je pomáhať a chrániť?“ povedal Štefek.

Jeho manželka Petra Štefeková na tlačovej konferencii adresovala tým, ktorí sú za zadržaním jej manžela, slová: „vy ste neublížili len môjmu manželovi, ublížili ste mne, ale najmä našim deťom, ktoré boli svedkami všetkého a spôsobili ste im neskutočnú traumu. Ste morálnym dnom tejto spoločnosti.“

Podľa obvinenia, ktoré vzniesla Národná kriminálna agentúra, chcel konateľ zvolenskej obchodnej spoločnosti Jozef H. dostávať zákazky u Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Nitre. Štefek bol v tom čase technicko–investičným riaditeľom tejto spoločnosti. Údajne sa dohodli, že podnikateľ má dať futbalovému klubu FC Nitre, kde Štefek tiež pôsobil, desiatky tisíc eur formou zmluvy o reklame. „Zmluvou o reklame mal byť úplatok vo výške 36-tisíc eur zakrytý,“ informovala polícia. „Z našej debaty určite nevyplynulo, že ja mu za peniaze niečo vybavím,“ tvrdí Štefek a dodal, že z peňazí určených pre futbalový klub nekúpil „ani deťom zmrzlinu“.

Mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková (nezávislá) povedala, že Dvonč šíril po Nitre informáciu, že Štefek si peniaze, ktoré mali ísť do futbalu, nechával. Štefek reagoval, že to počul, no informácii neprikladá väčší význam. Zároveň však podotkol, že nevylučuje, že Dvonč takúto informáciu šíri.

Primátor Nitry Jozef Dvonč (Smer-SD) dnes zverejnil na sociálnej sieti video, v ktorom hovorí, že je znechutený atmosférou, ktorú tu „niekto živí“ a akú nezažil ešte ani v jednej z predchádzajúcich predvolebných kampaní. „Každodenné napádanie kandidátov a našich rodín pre politický názor, politickú príslušnosť či sympatie sú podľa mňa cez čiaru. Odmietame hrať špinavé hry, ktoré tu niekto rozohral a snaží sa nás do nich zatiahnuť,“ vyjadril sa Dvonč a dodal, že na urážky, osočovanie a invektívy nebude reagovať.

Štefek podal vyhlásenie k obvineniu

Na tlačovej konferencii, ktorá sa uskutočnila v Nitre, sa nezávislý kandidát na primátora Štefan Štefek vyjadril k situácii z pondelka 24. 9. V tento deň ho zadržala NAKA ako podozrivú osobu zo spáchania nepriamej korupcie.

Štefek sa na úvod pýtal: „Koho záujmom bolo vystaviť moju rodinu, moje deti takémuto traumatizujúcemu zážitku? Kto mal záujem o to, aby sa v pondelok ráno takéto divadlo odohralo? Čo mám ešte čakať, akú dobu žijeme? Sú 50. - te roky? Pôsobia tu ešte nejaké štruktúry, nejakí agenti?“ 

Situácia podľa neho nebola ani zďaleka adekvátna, nakoľko celý zásah prebiehal, akoby bol viackrát súdený a nebezpečný zločinec, ktorý sa schováva pred políciou: „Prečo ma nepredvolali na výsluch? Ja by som sa určite nebol schovával, bol by som riadne prišiel a vypovedal by som presne tak, ako som vypovedal v pondelok.“ Dodal však, že policajti boli slušní a korektní počas celej doby od zadržania až po prepustenie.

Štefek následne vyjadril svoje pochybnosti ohľadom zadržania: „Je pre mňa zarážajúce, že toto zadržanie sa uskutočnilo v čase prebiehajúcej volebnej kampane, hoci polícia podľa spisu už 2. mája tohto roku získala informácie o údajnom korupčnom konaní. Prečo teda neprišli hneď na druhý deň, prečo to odkladali štyri a pol mesiaca? Asi len ťažko sa dá uveriť, že to nijako nesúvisí s mojou kandidatúrou na primátora. Naopak - navádza ma to k myšlienke, že ide o jasný zámer zdiskreditovať ma v očiach verejnosti.“

Štefek uviedol, že ak to niekto spája s jeho pôsobením v Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, tak to nie je pravda. K obvineniu z nepriamej korupcie Štefek povedal, že: „… finančné prostriedky prišli na účet FC Nitra a je preukázateľné, ako sa s týmito prostriedkami narábalo. Tieto prostriedky boli použité aj na mzdy a odvody do poisťovne za pracovníkov FC Nitra. Všetky pohyby na účte sú transparentné tak, ako to bolo vždy. Chcem ďalej zdôrazniť, že finančné plnenie za reklamu som nikdy ničím nepodmieňoval. To znamená, že som nič neovplyvňoval, ani obchodný partner nič odo mňa nežiadal. To je zdokladované v mojej aj jeho výpovedi. Navyše, táto firma v danom období na mojom úseku v Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti nič nevykonávala. Z týchto dôvodov sa s obvinením absolútne nestotožňujem. Preto som proti nemu podal oficiálnu sťažnosť.“

Na záver sa Štefan Štefek spolu s manželkou poďakovali za podporu, ktorú v tomto období dostávajú.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články