Sobota, 8. máj 2021. Meniny má Ingrida, zajtra Roland.

Bolesť, ktorá neskončí: Šesťnásobný otec Laco Lučenič prišiel o jednu z dcér

Laco Lučenič
Laco Lučenič
Zdroj: TASR
23.11.2020 00:01

BRATISLAVA - Kedysi bol hudobník Laco Lučenič hrdým otcom šiestich detí. Pred pár rokmi však miesto po jednom z nich zostalo náhle prázdne...


Laco Lučenič, všestranný hudobník, multiinštrumentalista, skladateľ, spevák a producent sa narodil 13. novembra 1952. Rodák z Cífera je na slovenskej hudobnej scéne známy aj po menom DoubleL.V prvej skupine hral už ako siedmak na základnej škole. Prvou vážnou kapelou boli George and the Flames, po nej to bola Fermáta, ktorú založil po odchode z Collegium Musicum Fero Griglák. Spoluhráčmi boli Tomáš Berka a Pavol Kozma. Z Fermáty viedla Lacova cesta na poldruha roka do baru, aby si zarobil na špičkové gitary, basovú Rickenbaker a sólovú Telecaster. Vrátil sa do Fermáty práve včas, aby bol pri nahrávaní platne Huascarán. Muzikantskú dráhu prerušila vojenská služba.

Po návrate z vojny sa dal dohromady s Pavlom Hammelom, prvý album, ktorý s Prúdmi nahral, bol Hráč. Keď Hammel odišiel na vojnu a Prúdy načas prestali účinkovať, prešiel Lučenič do Modusu. S ním zažil skvelé obdobie až do novembra 1980, keď odišiel s Mirom Žbirkom a Dušanom Hájekom z Modusu. Vzápätí nato založila táto trojica formáciu Limit. V štúdiu však skoro všetky nástroje nahrával Lučenič sám. S Mekym Žbirkom hral od roku 1980 do roku 1994.

Laco Lučenič
Zdroj: RTVS


V roku 1985 vydal prvú sólovú LP platňu Bodliak na plavkách, v roku 1987 druhú Zastávky na znamenie. Tretím bol album Svetlo a pocit bezpečia (1996). Produkoval albumy viacerých slovenských a českých skupín, medzi nimi boli Hex či Mňága a Žďorp. Je autorom a protagonistom hudobno-divadelného projektu Satisfactory o hudbe šesťdesiatych rokov, ktorý mal premiéru v roku 2004. V roku 2006 s týmto projektom absolvoval slovenské turné a vydal ho na DVD pod názvom Satisfactory Live In Concert. Jeho zatiaľ ostatným je album XLL (Made by Laco Lučenič), ktorý vydal v januári 2008.

Laco Lučenič bol predsedom poroty pri troch ročníkoch súťaže Slovensko hľadá Superstar, aj predsedom poroty pri národnej piesňovej súťaži Eurosong 2009. Účinkoval v tanečnom projekte QUEEN, alebo príbehy tých, čo chcú žiť naveky, ktorý uviedlo Divadlo Nová scéna v premiére v januári 2013. Je jedným z najväčších znalcov hudby šesťdesiatych rokov.

Mária Bundová, Laco Lučenič
Zdroj: TASR

V roku 2015 do jeho života zasiahla smrť tým najhorším spôsobom. Zomrelo totiž jedno z jeho detí – dcéra Nina. Vyznávačka jogy a zdravého životného štýlu zápasila s rakovinou a hoci zostávala pozitívne naladená, svoj boj o život prehrala. 

Laco Lučenič mal dokopy 6 detí. Z prvého manželstva syna Allana a dcéry Evu a Ninu. V druhom zväzku s manažérkou Gabikou sa mu narodil postihnutý syn Lacko a neskôr pribudli dcéry Adelka a Linda. 

Bolesť, ktorá neskončí: Šesťnásobný


Vložte svoju otázku:

Online rozhovor


Galéria

Laco Lučenič Laco Lučenič Mária Bundová, Laco Lučenič Nina Lučeničová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články