°C

Streda, 28. október 2020. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

KORONAVÍRUS Heger s entuziazmom na tlačovke: Prepad HDP bude nižší, ako sme predpokladali

Eduard Heger predpokladá menší pokles ekonomiky v tomto roku, než bolo pôvodne avizované.
Eduard Heger predpokladá menší pokles ekonomiky v tomto roku, než bolo pôvodne avizované.
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
22.09.2020 19:00

BRATISLAVA - Pokles slovenskej ekonomiky v tomto roku bude na úrovni 6,7 %. Predpokladá to najnovšia makroprognóza, ktorú v utorok na tlačovej konferencii predstavil minister financií Eduard Heger (OĽANO).


VIDEO Tlačová konferencia ministerstva financií:

„Globálna pandémia stiahne v roku 2020 výkon slovenskej ekonomiky o 6,7 percenta,“ zneli prvé slová ministra Hegera, ktoré na dnešnom brífingu predniesol. Dodal, že výsledok doterajších pesimistických očakávaní z júna o výške takmer 10 percent prepadu HDP sa teda nenaplní. Odkázali to na základe makroprognóz Inšitútu finančnej politiky (IFP).

KORONAVÍRUS Heger s entuziazmom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Trh práce klesne, no tiež len miernejšie

Oslabenie ministerstvo čaká aj na trhu práce, no prepad bude opäť miernejší. Ministerstvo totiž podľa vlastných slov nepredpokladalo takúto odolnosť. Z toho priamo vyplýva len mierne znížená spotreba domácností oproti ostatných európskym krajinám. „Po uvoľnení opatrení príde v druhom polroku k čiastočnému oživeniu ekonomiky. Po veľkom prepade sa obnoví najmä produkcia automobilov,“ povedal riaditeľ štátneho IFP Eduard Hagara.

KORONAVÍRUS Heger s entuziazmom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Záchrana vďaka nášmu priemyslu

Minister priznal, že rýchle oživenie ekonomiky spočíva hlavne v rýchlo prebudení exportného priemyslu, od ktorého je Slovensko prakticky ekonomicky závislé. Oživenie bude pokračovať aj do nasledujúceho roku, čím bude pokračovať aj rast HDP. Ten by mal podľa rezortu dosiahnuť 5,5 percent.

KORONAVÍRUS Heger s entuziazmom
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Pád nezamestnanosti sa žiaľ nezastaví

V prípade nezamestnanosti už nie sú informácie také priaznivé, no podľa rezortu je to oproti ostatným krajinám ešte v dobrej kondícii. V tomto roku sa totiž očakáva prepad 38 tisícov pracovných miest. Optimizmus ministerstvu vnáša opäť prognóza z júna, ktorá bola menej priaznivá oproti aktuálnym číslam. "Trh práce bol počas pandémie odolnejší aj pre opatrenia podporujúce skrátenú prácu,“ podčiarkuje IFP. 


Galéria

Eduard Heger predpokladá menší Eduard Heger predpokladá menší

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/msz
ZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články