Streda, 12. máj 2021. Meniny má Pankrác, zajtra Servác.

Odborník varuje mamičky pred skorým návratom do práce: Ihneď po pôrode je to riziko!

Lucia Nicholsonová so synčekom Kubom.
Lucia Nicholsonová so synčekom Kubom.
Zdroj: FB / Lucia Nicholsonova
09.09.2016 00:00

BRATISLAVA - Patrí dieťa tesne po pôrode na pracovisko alebo nepatrí? A čo keď ide o prípad poslankyne parlamentu? Topky zisťovali u lekára, aké sú riziká pre malé bábätko, ktoré sa rozhodne zobrať matka do práce a či je toto celkovo správne rozhodnutie.


Debatu o tom, či dieťa patrí na pracovisko, rozprúdili dve poslankyne. Najprv nechceli ochrankári pustiť s jej novorodencom v apríli tohto roka do rokovacej sály poslankyňu Simonu Petrík (Most). Pred pár dňami sa zase Lucia Nicholsonová (SaS) pohádala s vedením parlamentu a jeho predsedom kvôli rozpisu služieb. Obidve strany sa obviňovali z klamstiev a vznikla z toho veľká hádka.

Lucia Nicholsonová
Zdroj: FB / Lucia Nicholsonova

Patrí dieťa tesne po pôrode na pracovisko? A čo keď ide o prácu poslankyne? Topky sa rozhodli osloviť lekára a gynekológa, aby prezradil, ako tento problém vidí špecialista.

Je rozhodnutie ženy zobrať dieťa tesne po pôrode do práce rozumné?

Rozhodnutie ženy zobrať dieťa po pôrode do práce všeobecne nepokladám za rozumné. Takéto rozhodnutie predstavuje riziko pre rodičku, ktorá je náchylná k infekciám a celková fyzická a psychická záťaž krátko po pôrode v období šestonedelia nie je normálna. Rovnako dieťa ešte nemá vyvinutý dostatočný imunitný systém a imunitu buduje materským mliekom, taktiež hrozí infekcia. Vziať ho do prostredia s veľkým počtom ľudí, do nepohodlia nie je pre bábätko vhodné.

Keď sa toto rozhodnutie týka práce poslankyne ako napríklad u pani Nicholsonovej či pani Petrík?

Pre prácu poslankyne parlamentu podľa môjho názoru platí to isté, navyše takáto funkcia sa dá všeobecne považovať za vyčerpávajúcu.

Má rozhodnutie zobrať si dieťa so sebou do práce nejaké pozitíva?

Bolo by možné hľadať pozitíva za istých okolností, ak sú pre dieťa nastavené optimálne podmienky. V minulosti boli zriadené napríklad pri nemocniciach škôlky pre zamestnancov, kde im vychádzali v ústrety. Pre vývoj dieťaťa nie je vhodné brať ho na pracovisko. V ľudskom živote existujú štádiá, ktoré sú dané prírodou a jedným z nich je aj materstvo, ktoré si treba patrične užiť zo strany matky aj dieťaťa.

Gynekológ Silvester Galo pôsobí v GYN-FIV, Centre pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu.

Odborník varuje mamičky pred
Zdroj: archív autora


Galéria

Lucia Nicholsonová so synčekom Lucia Nicholsonová Poslankyňa s malým bábätkom

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: Archív autora

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články