Kandidáti na prezidenta 2024

Slovensko si bude voliť novú hlavu štátu. Aktuálny zoznam kandidátov, ktorí sa rozhodli uchádzať o post prezidenta Slovenskej republiky vo voľbách 2024. Pozrite si profily kandidátov a získajte prehľad o ich skúsenostiach a víziách pre budúcnosť Slovenska.

Igor Matovič

Bývalý podnikateľ, politik, expremiér a bývalý minister financií

Narodenie: 11. mája 1973 Vzdelanie:Fakulta manažmentu Univerzity Komenského v BratislaveIgor Matovič je starý harcovník slovenskej politiky. V politike pôsobí od roku 2010, kedy sa do národnej rady dostal na kandidátnej listine SaS. Po nezhodách sa rozhodol založiť vlastný politický projekt s názvom Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO, dnes SLOVNESKO). Dlhé roky v Národnej rade SR pôsobil ako neoficiálny líder opozície proti trom vládam Roberta Fica (Smer-SD), čo ho po protivládnych protestoch a voľbách v roku 2020 dostalo až na post predsedu vlády. Rada balíčkov, očkovacia lotéria z dielne OĽaNO či riadenie pandémie v rokoch 2020- 2022 však opäť vyhnali ľudí do ulíc. V roku 2021 musel Matovič pre tlak verejnosti odstúpiť a zasadol na post ministra financií, kde však tiež nevydržal dlho. Svoju kandidatúru na hlavu štátu oznámil teatrálne na poslednú chvíľu v utorok (30. januára).

Kandidáti na prezidenta

Správy z volieb

O voľbách

1. kolo:23. marec 2024, 07:00 - 22:00 2. kolo:6. apríl 2024, 07:00 - 22:00 Moratórium:24 hodín pred začiakom konania volieb Kto môže kandidovať:Bezúhonný občan/občianka Slovenskej republiky, ktorý ku dňu konania volieb dosiahol vek 40 rokov a získal buď 15 podpisov poslanocv NR SR, alebo 15-tisíc podpisov občanov. Kde voliť:Občania môžu voliť vo volebnej miestnosti, ktorá prislúcha k ich trvalému bydlisku, alebo v ktorejkoľvej volebnej miestnosti na Slovensku s platným hlasovacím preukazom. Voľba poštou zo zahraničia nie je možná.