°C

Nedeľa, 20. september 2020. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Nežnú revolúciu si pripomenú aj Čaputová, Danko a Pellegrini: Pricestujú politici zo zahraničia

Zdroj: SITA/Martin Medňanský
17.11.2019 08:00

BRATISLAVA – Okrúhle výročie Nežnej revolúcie si v nedeľu pripomenú aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD), ale aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Revolučnú atmosféru si budú môcť Slováci pripomenúť na mnohých pietnych spomienkach, koncertoch alebo stretnutiach, na Slovensko pricestujú politici aj zo zahraničia.


Na pietnej spomienke na obete komunistického režimu sa na Devíne pri pamätníku Brány slobody zúčastnia Čaputová aj Danko. Tomu bude predchádzať svätá omša, ktorú bude celebrovať biskupský vikár Jozef Paluba. Na tom istom mieste sa zúčastní na pietnom akte neskôr aj Pellegrini, ktorý položí veniec k pamätníku Brány slobody v spoločnosti premiérov Českej republiky, Poľska a Maďarska.

Na štátnej hranici s Rakúskom sa pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi symbolicky uzavrie štátna hranica ako spomienka na obete Železnej opony. Cez most sa bude dať prejsť len s cestovnou doložkou. Počas dňa sa cez most symbolicky prejde i predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, ktorý sa tam stretne aj s krajinským radcom Dolného Rakúska Martinom Eichtingerom. Na tom istom mieste sa v podvečerných hodinách budú čítať mená obetí železnej opony.

Výročie Nežnej revolúcie si občianskymi zhromaždeniami pripomenie aj iniciatíva Za slušné Slovensko. Vo viacerých mestách organizuje zhromaždenia 30 rokov po - stále Za slušné Slovensko. V Bratislave sa zhromaždenie začne symbolicky o 17.11. h na Námestí slobody. Na fasádu Bratislavského hradu sa od podvečerných hodín bude premietať 3D projekcia pri príležitosti novembrových osláv. Slávnostné koncerty sa budú v Bratislave konať jednak v Slovenskej filharmónii a taktiež v Slovenskom národnom divadle, kde sa na koncerte zúčastnia aj Čaputová a Pellegrini.

V Banskej Bystrici sa odhalí pamätná tabuľa v niekdajšom sídle krajského koordinačného centra Verejnosti proti násiliu a na Námestí SNP sa stretnú osobnosti Novembra '89, ktoré si odovzdajú pomyselné kľúče k slobode. Košice zažijú spomienkové stretnutie Pocta novembru – spájanie generácií pred Štátnou vedeckou knižnicou. V Trnave sa v divadle Jána Palárika slávnostne odhalí pamätná tabuľa, pripomínajúca revolučné udalosti za prítomnosti predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články