17. november | Topky.sk

°C

Sobota, 28. november 2020. Meniny má Henrieta, zajtra Vratko.

17. november

Nekomunista na poste hlavy štátu: Pred 30 rokmi bol za prezidenta zvolený Václav Havel

Václav Havel

Václav Havel

Foto
27.12.2019 18:40

PRAHA – Federálny parlament zvolil 29. decembra 1989 jednomyseľne Václava Havla za prezidenta Československa. Po 41 rokoch sa najvyšším predstaviteľom štátu stal prvý raz nekomunista s podporou širokej verejnosti. Od tohto zavŕšenia Nežnej revolúcie uplynie v nedeľu 29. 12. 30 rokov. viac »

30. výročie Nežnej revolúcie si pripomenú aj v Európskom parlamente: Stane sa tak už zajtra

Desaťtisíce obyvateľov Banskej Bystrice

24.11.2019 19:30

BRATISLAVA - V Európskom parlamente (EP) si v pondelok pripomenú tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Informoval o tom v tlačovej správe europoslanec Ivan Štefanec (KDH/EPP). viac »


Režim je mŕtvy, nech žije režim! V novembri 1989 sme si na námestiach kľúčmi vyštrngali slobodu

Režim je mŕtvy, nech
Foto

18.11.2019 15:28

BRATISLAVA – Nesloboda, oddanosť Sovietskemu zväzu, zákazy a príkazy, násilné rozdelenie rodín, nedostatok tovaru, korupcia, vyhrážky kriminálom. To bol socializmus do roku 1989. Jeho pád sa v Československu vzhľadom na udalosti v okolitých štátoch očakával, avšak ľudia znechutení dovtedajším režimom a jeho represáliami už strácali nádej. viac »


V ČSSR zahynuli na hraniciach stovky ľudí, jedného z nich roztrhali psy: Spoveď vojaka, ktorý bol pri tom

Hartmut Tautz zahynul pri

18.11.2019 15:20

Dnes berieme možnosť cestovať ako samozrejmosť, v minulosti však za svoju túžbu po slobode zaplatilo mnoho ľudí vlastným životom. K najznámejším obetiam minulého režimu patril Hartmut Tautz, iba 18-ročný mladík, ktorého pri neozbrojenom prekročení hranice roztrhali psy. Podarilo sa nám získať svedectvo muža, ktorý ich vypustil. viac »


Telekom podporil projekt November 89 Today: Prepája študentských lídrov 89 s dnešnými študentmi

Telekom podporil projekt November

18.11.2019 12:15

BRATISLAVA - Tento rok uplynulo presne 30 rokov od Nežnej revolúcie, vďaka ktorej dnes žijeme v slobodnej krajine. Pád komunizmu spustili študentské demonštrácie, ktoré sa konali 16. 11. v Bratislave a 17.11. v Prahe pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Slovak Telekom sa preto rozhodol pri tejto príležitosti podporiť projekt Študentské hnutie ... viac »


Lídri parlamentov krajín V4 si v Prahe pripomínajú Nežnú revolúciu

Andrej Danko

18.11.2019 09:23

PRAHA – Tridsiate výročie Nežnej revolúcie je témou pondelkového stretnutia predsedov parlamentov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Prahe. Slovensko na schôdzke pod patronátom českého predsedníctva vo V4 zastupuje predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko. viac »


PRÍHOVOR k 30. výročiu Nežnej revolúcie: Danko kritizoval médiá, Pellegrini hovorí o míľniku pre Slovensko

PRÍHOVOR k 30. výročiu
Foto

17.11.2019 22:29

BRATISLAVA - V rámci 30. výročia Nežnej revolúcie sa k divákom prostredníctvom televíznej obrazovky prihovorili premiér Peter Pellegrini i predseda parlamentu Andrej Danko. Deň predtým s prejavom vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Danka je Slovensko na križovatke dejín. Pellegrini uviedol, že nikto nemá právo privlastniť si 17. november, pretože patrí všetkým. viac »


MIMORIADNY ONLINE 30. výročie Nežnej revolúcie: Česi pochodujú ulicami, silný odkaz zo Slovenska

MIMORIADNY ONLINE 30. výročie
FotoVideo

17.11.2019 22:28

BRATISLAVA/PRAHA - Slovensko a Česko si dnes pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie, ktorá bola obrovským míľnikom pre oba štáty. Desaťtisíce študentov a ľudí v uliciach dokázali položiť totalitný režim na kolená. Výročie si pripomenú mnohí politici. Aj po troch dekádach, kedy sme bojovali za slobodu, sme stále v uliciach a bojujeme ďalej. Zmena ešte ... viac »


Takto vyzerala naša hudobná scéna v roku 1989: Cenzúra, čierny trh s platňami a... TOTO boli najväčšie hviezdy!

Takto vyzerala naša hudobná
FotoVideo

17.11.2019 22:00

BRATISLAVA - Práve dnes si pripomíname tridsať rokov od Nežnej revolúcie, ktorú do veľkej miery ovplyvnili aj speváci, herci či iné známe osobnosti. A práve v hudbe nastali poriadne zmeny. Dostať sa napríklad k albumu vášho obľúbeného interpreta nebolo vôbec jednoduché. Hudobný expert Juraj Čurný nám vo videorozhovore objasnil, kto a ako zháňal nahrávky ... viac »


Výročie Nežnej revolúcie: Na novom webe sprístupnili doteraz nepublikované materiály

Výročie Nežnej revolúcie: Na

17.11.2019 21:25

BRATISLAVA - Občianske združenie November 89 spúšťa 30 rokov od Nežnej revolúcie multimediálny projekt November 89 Today. Ten má posilniť povedomie o študentskom hnutí a pripomenúť hodnoty, ktoré sú aktuálne aj dnes. Otvára diskusiu o slobode a demokracii s mladou generáciou, ktorej sú dnes udalosti z novembra 1889 vzdialené. Informovalo o tom za občianske ... viac »


FOTO 30. výročie Nežnej revolúcie: V Banskej Bystrici odhalili pamätnú tabuľu, je poctou VPN

Pamätná tabula na niekdajšom
Foto

17.11.2019 20:40

BANSKÁ BYSTRICA - Na budove v Národnej ulici v Banskej Bystrici v nedeľu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie odhalili pamätnú tabuľu, ktorá je poctou iniciatíve Verejnosť proti násiliu (VPN). V pohnutých novembrových dňoch v roku 1989 v nej sídlilo Krajské koordinačné centrum VPN. Banská Bystrica bola vtedy centrom Stredoslovenského kraja. viac »


RETRO atmosféra v uliciach Bratislavy: FOTOGALÉRIA Vodiči, pozor na hmlu! Vyparujú sa komunisti

RETRO atmosféra v uliciach
FotoVideo

17.11.2019 20:13

BRATISLAVA - Ulice Bratislavy dnes vyzerali inak. Historické jazdy vniesli do mesta retro atmosféru. Niekoľko hodín ste sa mohli previezť s električkách či trolejbusoch so špeciálnym označením N89 zadarmo a pripomenúť si, ako jazdila predchádzajúca generácia. viac »


Predstavitelia krajín V4 na Devíne: Uctili si obete režimu pri Bráne slobody

Predstavitelia krajín V4 na

17.11.2019 20:05

BRATISLAVA - Predstavitelia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v nedeľu podvečer stretli pri pamätníku Brána slobody pod hradom Devín v Bratislave, kde položili vence a uctili si tak obete, ktoré zahynuli pri pokuse o útek cez železnú oponu. viac »


Aj v dnešnej dobe dezinformácií existuje len jedna pravda, povedal Danko

Andrej Danko

17.11.2019 19:25

PRAHA - Predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko zdôraznil, že aj v dnešnej dobe, kedy existuje veľké množstvo dezinformácií, je potrebné si uvedomovať, že pravda je jediná. Najlepšia ideológia je podľa neho zdravý rozum. Uviedol to v nedeľu v rámci programu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorý sa konal v Národnom múzeu v Prahe. viac »


Celý prejav premiéra Petra Pellegriniho k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Celý prejav premiéra Petra

17.11.2019 18:51

BRATISLAVA - Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vystúpil v RTVS so svojím prejavom premiér Peter Pellegrini. viac »


Celý prejav predsedu parlamentu Andreja Danka k 30. výročiu Nežnej revolúcie

Celý prejav predsedu parlamentu

17.11.2019 18:50

BRATISLAVA - Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie vystúpil v RTVS so svojím prejavom predseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko. viac »


FOTO Prezidentka si na Devíne uctila obete komunistického režimu: Strážme si slobodu!

FOTO Prezidentka si na

17.11.2019 16:22

BRATISLAVA - Obete komunistického režimu si pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripomenula pri Bráne slobody na Devíne aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pietnej spomienky sa spolu s ňou zúčastnili viacerí štátni predstavitelia, pamätníci, ale aj desiatky ďalších ľudí. viac »


Koalícia PS/SPOLU usporiadala beh slobody: FOTO Prekvapenie na hraniciach! ŠtB, doložky a ostatný drôt

Koalícia PS/SPOLU usporiadala beh
Foto

17.11.2019 16:11

BRATISLAVA - Aj koalícia PS/SPOLU si uctila obete komunistického režimu pri Bráne slobody na Devíno. Michal Truban a Miroslav Beblavý dnes poobede na miesto položili vence. Potom Michal Truban spoločne s desiatkami sympatizantov a sympatizantiek oslávili slobodu spoločným Behom slobody. viac »


Mikloško: Režim bol totalitný v tom, že sa chcel zmocniť svedomia ľudí

František Mikloško

17.11.2019 15:30

BRATISLAVA - Minulý režim bol totalitný najmä v tom, že komunisti sa chceli zmocniť svedomia ľudí, a preto boli pre nich nebezpeční napríklad aj veriaci. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to vyhlásil bývalý politik disident František Mikloško. Dodal, že ľudia akoby v dnešnej dobe potrebovali znovu nepriateľa. viac »


Kocáb: Totalita je niečo, čo sa nedá pochopiť, ak to nezažijete

Michael Kocáb sa pravidelne

17.11.2019 15:15

BRATISLAVA - Totalita je niečo, čo sa nedá vysvetliť, ak to nezažijete. V nedeľnej relácii TV Markíza Na telo to povedal niekdajší spolupracovník prezidenta Československa Václava Havla Michael Kocáb. Dodal, že Ústredný výbor Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a Štátna bezpečnosť (ŠtB) zaváhali v počiatkoch revolúcie a voči státisícom ľudí ... viac »


Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce, ukázal prieskum

Z čias socializmu ľuďom

17.11.2019 15:00

BRATISLAVA - Z čias socializmu ľuďom chýba najviac istota práce a naopak, v socializme zo súčasnej doby by im najviac chýbalo slobodné cestovanie. Vyplýva z výsledkov prieskumu agentúry Focus, ktorý sa viaže na 30. výročie Nežnej revolúcie. Ľudí sa pýtal, čo im z minulého režimu dnes najviac chýba, ale aj to, čo by im najviac chýbalo, keby sa socializmus ... viac »


Najčítanejšie články