Piatok, 22. október 2021. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Šéf Moderny o tom, kedy sa skončí pandémia KORONAVÍRUSU: A takáto zima čaká nezaočkovaných!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
27.09.2021 12:10

CAMBRIDGE - Generálny riaditeľ firmy Moderna predpokladá, že pandémia by mohla byť ukončená v priebehu jedného roka. Dôvodom je zvyšujúca sa produkcia vakcín a narastajúci počet zaočkovaných osôb. Stéphane Bancel zároveň načrtol vývoj ochorenia COVID-19 v zimných mesiacoch a uviedol, že zložité obdobie čaká najmä nezaočkovaných.


Podľa riaditeľa Moderny narastá výroba vakcín tak, aby dokázala uspokojiť globálny dopyt. Ambiciózne tiež vyhlásil, že do polovice budúceho roka bude k dispozícii dostatok dávok na pokrytie dopytu v celom svete. Na otázku denníka Neue Zuercher Zeitung, kedy sa môže život vrátiť do normálu, odpovedal: "Predpokladám, že o rok." Bancel tiež poznamenal, že ľudia, ktorí odmietajú očkovanie, sa pravdepodobne prirodzene imunizujú, pretože vysoko nákazlivý delta variant sa rýchlo šíri. Tí, ktorí sa dali alebo sa dajú v dohľadnom čase očkovať, si podľa francúzskeho podnikateľa užijú pokojnú zimu a nezaočkovaní budú musieť žiť s rizikom ochorenia alebo hospitalizácie. 

Šéf Moderny o tom,
Zdroj: SITA/AP Photo/Kyle Green

Moderna údajne v súčasnosti testuje vakcínu, ktorá by mala byť optimalizovaná pre variant delta. Stane sa základom posilňovacích dávok. Podľa vedeckej publikácie Our World In Data je 43,9 percenta svetovej populácie zaočkovanej najmenej jednou dávkou proti ochoreniu COVID-19. Toto číslo je však výrazne skreslené vysokou mierou očkovania v štátoch s vysokými príjmami a vyššími strednými príjmami, kde dostalo aspoň jednu dávku 60 percent obyvateľstva. Hodnota zas klesá až pod 30 percent v krajinách s nižšími strednými príjmami, v štátoch s najnižšími príjmami predstavuje  dokonca len 2,1 percenta obyvateľstva. 

Predpoveď expertov o tom, ako sa skončí pandémia KORONAVÍRUSU: Bude mať dva konce

Globálna nerovnosť v očkovaní bola témou Valného zhromaždenia OSN. Nórska premiérka Erna Solbergová vo svojom príhovore poznamenala, že v Afrike bola úplne očkovaná jedna osoba z dvadsiatich alebo aj menej, zatiaľ čo v Európe predstavuje tento pomer 1:2. V snahe riešiť tento problém americký prezident Joe Biden informoval, že USA zakúpi ďalších päťsto miliónov dávok vakcín od spoločnosti Pfizer, o ktoré sa podelí so svetom. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články