Štvrtok, 28. október 2021. Meniny má Dobromila, zajtra Klára.

KORONAVÍRUS Nóri oslavovali zrušenie reštrikcií, polícia riešila desiatky výtržností

Ľudia v Nórsku vyšli do ulíc po zrušení reštrikcií
Ľudia v Nórsku vyšli do ulíc po zrušení reštrikcií
Zdroj: SITA/Naina Helen Jama/NTB via AP
27.09.2021 08:44

OSLO - Polícia v Nórsku v nedeľu hlásila desiatky narušení verejného poriadku a násilných potýčok vrátane hromadných bitiek vo veľkých mestách po tom, ako ľudia zaplnili ulice, bary, reštaurácie i nočné kluby a oslavovali ukončenie pandemických obmedzení, ktoré trvali viac než rok. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.


Nórska vláda v piatok nečakane oznámila, že takmer všetky zvyšné koronavírusové reštrikcie budú už od soboty zrušené a život v krajine s 5,3 milióna obyvateľov sa tak vráti k normálu. Tento krok odchádzajúcej premiérky Erny Solbergovej prekvapil mnohých Nórov a viedol k chaotickým scénam v hlavnom meste Osle i ďalších častiach krajiny.

Divoké oslavy stoviek občanov po celom Nórsku sa začali v sobotu popoludní a trvali do nedeľňajších skorých ranných hodín. Polícia uviedla, že nepokoje hlásili z viacerých lokalít vrátane mesta Bergen na juhu krajiny či stredonórskeho Trondheimu.

Rady pred klubmi a reštauráciami

Najhoršia však bola situácia v Osle. Pred tamojšími nočnými klubmi, barmi a reštauráciami sa tvorili dlhé rady a policajti počas noci zaevidovali najmenej 50 bitiek a narušení poriadku. Pri vstupe do takýchto podnikov v Nórsku nevyžadujú potvrdenia o zaočkovaní ani negatívnych výsledkoch testov, približuje AP.

Polícia musela riešiť hneď
Zdroj: SITA/Joakim Halvorsen/NTB via AP

„Presne to som predpovedal,“ vyhlásil pre noviny VG nahnevaný manažér osloského nočného klubu Johan Höeg Haanes. „Bola to život ohrozujúca situácia v meste, pretože (vláda) nás neupozornila aspoň niekoľko dní vopred.“

Polícia zaznamenala viacero výjazdov

Nórske médiá v tejto súvislosti informovala o mužovi s mačetou v autobuse v Osle či oľuďoch odpadávajúcich počas čakania na vstup do pubov v Trondheime.

Nórsko je druhou severskou krajinou, ktoré zrušilo obmedzenia prijaté v súvislosti s ochorením COVID-19 – po Dánsku, ktoré tak urobilo 10. septembra. Najmenej jednu dávku vakcíny proti koronavírusu dosiaľ dostalo vyše 76 percent obyvateľov Nórska a takmer 70 percent je plne zaočkovaných.


Galéria

Ľudia v Nórsku vyšli Polícia musela riešiť hneď

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/Live World

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články