Sobota, 15. máj 2021. Meniny má Žofia, zajtra Svetozár.

Tento zvláštny SYMPTÓM môže byť signálom toho, že ste sa nakazili KORONAVÍRUSOM

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
04.01.2021 19:01

ALEXANDRIA - Odborníci neustále odhaľujú nové príznaky ochorenia COVID-19 či jeho krátkodobé a dlhodobé dôsledky. Nový lekársky dokument opisuje prípad muža, ktorý prišiel na pohotovosť s drobným problémom. Ukázalo sa, že príčinou je koronavírus. Experti preto varujú, aby ste si dávali pozor na tento symptóm.


Nový koronavírus prekvapil odborníkov aj verejnosť. COVID-19 sa pôvodne porovnával s chrípkou kvôli spríznakom, ktoré zažívali niektorí ľudia. Postupom času sa však ukázalo, že príznaky podobné chrípke nie sú jedinými klinickými prejavmi infekčnej choroby. Viacerí pacienti prichádzali do nemocnice s mozgovými či srdcovými problémami. Neskôr sa objavili aj iné symptómy, pričom medzi najrozšírenejšie patrí náhla strata čuchu a chuti. Aj keď je pre pozitívnu diagnózu potrebný test PCR, strata týchto dvoch zmyslov je neklamným znakom toho, že človek môže mať COVID-19. 

Tento zvláštny SYMPTÓM môže
Zdroj: Getty Images

Nová správa zverejnená na odbornej platforme Research Square informuje o prípade 64-ročného muža, ktorý prišiel na pohotovosť kvôli neustálemu štikútaniu, ktoré trvalo tri dni. "Je nefajčiar, ktorý nemá žiadne ďalšie zdravotné ťažkosti alebo pľúcnu chorobu v anamnéze," uviedol Mohamed Zahran z Vysokej školy lekárskej na Alexandrijskej univerzite, ktorý sa prípadom zaoberal. Pacient netrpel dýchavičnosťou, kašľom ani horúčkou. Lekári počas vyšetrenia pľúc zaznamenali len jemné chrapčanie. Následne vykonali röntgen hrudníka, vďaka ktorému spozorovali nález pripomínajúci čiastočky rozbitého skla v pľúcach. Tento jav sa vyskytuje u pacientov s COVID-19. Ukázalo sa, že postihnuté boli obe mužove pľúca. Okrem toho bol u neho zaznamenaný pokles bielych krviniek, ktorý je opäť typickým javom infikovaných pacientov. 

Tento zvláštny SYMPTÓM môže
Zdroj: pixabay.com

Následný PCR test odhalil, že pacient je skutočne infikovaný koronavírusom. Po siedmich dňoch od hospitalizácie sa jeho štikútanie zmiernilo. "Pokiaľ je nám známe, toto je druhá prípadová správa o pretrvávajúcom štikútaní ako atypickej prezentácii COVID-19," napísal výskumník v záverečnej správe. Podobná udalosť sa stala 62-ročnému mužovi, ktorého štikútanie trápilo celé štyri dni. Aj jemu našli lekári v pľúcach rovnaký nález typický pre COVID-19 a taktiež mal znížený podiel bielych krviniek. 

Vedci skúmajú dva nezvyčajné symptómy u mužov a žien: Objavuju sa po vyliečení z COVID-19

Fenomén štikútania nie je úplne pochopený jav, hoci ide o pomerne bežnú peripetiu. Ak však príznak pretrváva niekoľko dní, mali by ste navštíviť lekára. "Pre otolaryngológa je kľúčové poznať atypické formy COVID-19. Jej včasné rozpoznanie uľahčuje následnú správu a izoláciu prípadov, aby sa eliminovalo riziko vírusového prenosu," uvádza sa v odbornom článku. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články