°C

Utorok, 4. august 2020. Meniny má Dominik, Dominika, zajtra Hortenzia.

Vedci analyzovali prvého pacienta s COVID-19: Ohromujúce zistenie!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP
03.06.2020 08:45

TUCSON - Nová analýza naznačuje, že prví pacienti v Spojených štátoch infikovaní koronavírusom nie sú zodpovední za vznik ohniska pandémie. To údajne vzniklo z neskorších prípadov, kedy sa ľudia nakazili mimo USA. Podľa expertov sa v Amerike vyskytujú rôzne typy vírusu.


Vedci z Arizonskej univerzity porovnávali genetickú analýzu európskeho a amerického vírusu SARS-Cov-2. Vytvorili simuláciu, prostredníctvom ktorej šírili vírus po kontaktných sieťach. To im umožnilo zistiť, ako dokáže niekoľko infikovaných ľudí spôsobiť vznik ohniska nákazy v krajine. Prvý pacient s COVID-19 v USA bol evidovaný 20. januára. Išlo o muža s cestovateľskou anamnézou, pred nákazou bol vo Wu-chane. Vedecká analýza však naznačuje, že tento prvý prípad nemôže za vznik ohniska. Spôsobili ho ľudia, ktorí sa vírusom nakazili o týždeň neskôr. 

Vedci analyzovali prvého pacienta
Zdroj: SITA/Diana Černáková

Spomenutý prvý prípad vedci evidujú ako WA1. Na základe analýzy stoviek sekvencií genómov vo Washingtone autori štúdie poznamenali, že "neevidovali žiadne vírusy s genómom identickým s WA1". Inými slovami, WA1 nebol geneticky blízky vírusom zodpovedným za vznik ohniska koronavírusu v Spojených štátoch. Druhý prípad je evidovaný ako WA2. Pacientovi odobrali vzorky o päť týždňov neskôr ako tomu prvému, teda 24. februára. Dôležité je spomenúť, že WA2 obsahoval niekoľko mutácií, ktoré boli prítomné aj v iných neskorších prípadoch nákazy. To naznačuje, že pacient WA2 bol súčasťou prenosového reťazca. 

Vedci analyzovali prvého pacienta
Zdroj: Getty Images

Predchádzajúci výskum okrem toho dokázal, že WA2 sa líšil od pacienta WA1. Vedci sa preto domnievajú, že práve WA1 je zodpovedný za mutáciu, ktorá sa prejavila u WA2. Analýza tiež dokázala, že pacient WA1 vírus nepreniesol na veľkú skupinu ľudí a po čase zanikol. WA2 však pochádza od ľudí, ktorí pricestovali do Washingtonu z Číny. 

Virológ sa nakazil koronavírusom, aj keď sa chránil: Zabudol však na jednu dôležitú VEC

"Jednou z irónií je prospešný vplyv rozhodnutia vládnych úradníkov vo Washingtone, aby obyvatelia mesta ako prví v Amerike začali dodržiavať sociálny dištanc a neorganizovať zhromaždenia, hoci rozhodnutie bolo založené na predpoklade komunitného prenosu vírusu, ktoré ale nie je potvrdené fylogenetickými testami," vysvetlili autori štúdie v článku zverejnenom v časopise biorXiv. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články