°C

Pondelok, 1. jún 2020. Meniny má Žaneta, zajtra Xénia.

KORONAVÍRUS Desivé slová uznávanej ekonómky: Prežívame najtemnejšiu hodinu, je to ešte horšie než v 2008

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
07.04.2020 12:16

ŽENEVA - Koronavírus má na ekonomiku omnoho horší dopad, než mala globálna finančná kríza z rokov 2008 až 2009. Uviedla to podľa serveru televízie CNBC šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.


"Nikdy v histórii MMF sme neboli svedkami toho, že by sa svetová ekonomika zastavila. Teraz sa nachádzame v recesii, je to oveľa horšie než globálna finančná kríza," uviedla Georgievová v prejave v ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Koronavírusová kríza podľa nej predstavuje "najtemnejšiu hodinu ľudstva a veľkú hrozbu pre celý svet". 

Vojaci juhokórejskej armády, ktorí
Zdroj: SITA/AP Photo/Ahn Young-joon, File

Georgievová taktiež informovala, že MMF spolupracuje so Svetovou bankou a ďalšími medzinárodnými finančnými inštitúciami na zmiernení ekonomických dopadov pandémie. Vyzvala centrálne banky vo vyspelých štátoch, aby podporili rozvíjajúce sa krajiny. 

KORONAVÍRUS Geniálna stratégia Islandu v boji s nákazou sa vypláca: Takto ju možno už čoskoro porazia

Riaditeľka upozornila, že MMF má pre boj s dopadmi koronavírusu vyčlenených až bilión dolárov. "Sme odhodlaní využiť z tejto čiastky toľko, koľko bude potrebné," dodala. O finančnú pomoc už Medzinárodný menový fond požiadalo viac než deväťdesiat krajín. 


Galéria

Ilustračné foto Vojaci juhokórejskej armády, ktorí

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články