VIDEO Vedci objavili pod vrchom Sodoma úžasný výtvor | Topky.sk

Piatok, 19. júl 2019. Meniny má Dušana, zajtra Iľja, Eliaš.

VIDEO Vedci objavili pod vrchom Sodoma úžasný výtvor

Vedci objavili najväčšiu soľnú jaskyňu na svete
Vedci objavili najväčšiu soľnú jaskyňu na svete
Zdroj: SITA/AP/Ariel Schalit
31.03.2019 11:01

JERUZALEM - Izraelskí bádatelia objavili podľa vlastných slov najväčšiu soľnú jaskyňu na svete. Prírodný komplex dostal pomenovanie Malham. Jaskyňa sa rozprestiera v dĺžke viac než desať kilometrov, prechádza cez najväčší vrch Izraela - Sodomu (Har Sedom) - a rozlieva sa do juhozápadného kúta priľahlého Mŕtveho mora.


Zo stropu jaskyne visia biele stalaktity a niektoré steny sa ligotajú soľnými kryštálmi. Jaskyňa Malham sa stala známou pre výskumníkov prostredníctvom práce izraelského geológa Amosa Frumkina, zakladateľa a riaditeľa Strediska pre výskum jaskýň na Hebrejskej univerzite, ktorý v 80. rokoch zmapoval päť kilometrov tohto komplexu. Frumkinovu prácu sa pred dvoma rokmi rozhodol dokončiť speleológ Joav Negev.

VIDEO Vedci objavili pod
Zdroj: SITA/AP/Ariel Schalit

Jeho medzinárodný tím uskutočnil vlani a v tomto roku dve expedície zamerané na zmapovanie jaskyne. S pomocou laserového merania sa zistilo, že dĺžka jaskyne je viac než desať kilometrov, čo odsunulo na druhé miesto dovtedajšieho držiteľa tohto rekordu - soľnú jaskyňu na iránskom ostrove Kešm. Negev bagatelizoval význam prevzatia prvenstva od Iránu - úhlavného nepriateľa židovského štátu. Vyhlásil, že s tamojšími speleológmi si prostredníctvom sociálnych médií a vedeckých konferencií udržiava "excelentné vzťahy".


Galéria

Vedci objavili najväčšiu soľnú

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/The Jerusalem Post

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články