VIDEO Vedci objavili pod vrchom Sodoma úžasný výtvor | Topky.sk

Piatok, 26. apríl 2019. Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav.

VIDEO Vedci objavili pod vrchom Sodoma úžasný výtvor

Vedci objavili najväčšiu soľnú jaskyňu na svete
Vedci objavili najväčšiu soľnú jaskyňu na svete
Zdroj: SITA/AP/Ariel Schalit
31.03.2019 11:01

JERUZALEM - Izraelskí bádatelia objavili podľa vlastných slov najväčšiu soľnú jaskyňu na svete. Prírodný komplex dostal pomenovanie Malham. Jaskyňa sa rozprestiera v dĺžke viac než desať kilometrov, prechádza cez najväčší vrch Izraela - Sodomu (Har Sedom) - a rozlieva sa do juhozápadného kúta priľahlého Mŕtveho mora.


Zo stropu jaskyne visia biele stalaktity a niektoré steny sa ligotajú soľnými kryštálmi. Jaskyňa Malham sa stala známou pre výskumníkov prostredníctvom práce izraelského geológa Amosa Frumkina, zakladateľa a riaditeľa Strediska pre výskum jaskýň na Hebrejskej univerzite, ktorý v 80. rokoch zmapoval päť kilometrov tohto komplexu. Frumkinovu prácu sa pred dvoma rokmi rozhodol dokončiť speleológ Joav Negev.

VIDEO Vedci objavili pod
Zdroj: SITA/AP/Ariel Schalit

Jeho medzinárodný tím uskutočnil vlani a v tomto roku dve expedície zamerané na zmapovanie jaskyne. S pomocou laserového merania sa zistilo, že dĺžka jaskyne je viac než desať kilometrov, čo odsunulo na druhé miesto dovtedajšieho držiteľa tohto rekordu - soľnú jaskyňu na iránskom ostrove Kešm. Negev bagatelizoval význam prevzatia prvenstva od Iránu - úhlavného nepriateľa židovského štátu. Vyhlásil, že s tamojšími speleológmi si prostredníctvom sociálnych médií a vedeckých konferencií udržiava "excelentné vzťahy".


Galéria

Vedci objavili najväčšiu soľnú

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/The Jerusalem Post

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články