Pondelok, 20. september 2021. Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava, zajtra Matúš.

Vedec prišiel so šokujúcou správou o známej soche: Ak sa toto potvrdí, bude jediná na svete

Leonardo da Vinci
Leonardo da Vinci
Zdroj: YouTube
12.03.2019 08:46

LONDÝN - Socha madony so smejúcim sa dieťaťom, ktorá patrí do zbierok londýnskeho Múzea kráľovnej Viktórie a princa Alberta (V & A) a o ktorej autorovi sa vedú spory už vyše sto rokov, je dielom Leonarda da Vinciho. Tvrdí to neapolský profesor umenia a histórie Francesco Caglioti a jeho tím. Ak má pravdu, je to jediná známa socha tohto renesančného umelca. Múzeum o tom ale presvedčené nie je, píše server ArtNet.


Vždy sa malo za to, že Leonardo da Vinci tesal sochy, neexistuje ale žiadny dôkaz o jeho autorstve niektorého z existujúcich trojrozmerných diel. Podľa talianskych odborníkov ale socha madony so smejúcim sa dieťaťom nesie Leonardov rukopis. Vytvoril ju vraj okolo roku 1472, keď mal asi dvadsať rokov a bol žiakom florentského umelca Andrey Verrocchia.

Hypotézu podľa Cagliotiho podporujú dva zásadné detaily. Látka, ktorá splýva z nôh ženy, a jej pohyb sa podobajú štúdiám drapérií, ktoré v tom čase Leonardo vytváral. Jeho skicám zodpovedá aj tvár dieťaťa. Necelých 50 centimetrov vysoká soška bola v priebehu rokov prisudzovaná rade florentských umelcov 15. storočia, podľa súčasnej teórie je autorom Antonio Rossellini.

Odborníci na Leonarda da Vinciho sa na Cagliotiho teóriu pozerajú skepticky. "Kde je dôkaz?" pýta sa profesor umenia univerzity v Lipsku Frank Zollner. "Nemáme žiadne sochy od Leonarda, takže nie je s čím porovnávať. A úsmev? Už (známy historik umenia) Ernst Gombrich poukázal na to, že úsmev typu Leonardo je prvkom, ktorý Leonardo prevzal od Verrocchio," dodal Zollner. Hovorca múzea V & A potvrdil, že v tejto chvíli sa autor sochy oficiálne meniť nebude. "O potenciálnym autorstva Leonarda da Vinciho sa špekuluje od roku 1899, takže práca profesora Cagliotiho túto debatu znovu otvára," uviedlo múzeum v e-maile servera ArtNet.


Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články