Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Chcete sa dobre vyspať? Väčšina z nás robí tú istú chybu každý deň, vyvarujte sa jej!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
27.12.2019 12:05

NEW YORK - Ak sa človek chce v noci dobre vyspať, potom by sa mal prestať neustále hrať s mobilných telefónom, varujú vedci. Nová americká štúdia totiž zistila, že dlhší čas strávený pohľadom na displej mobilu, zvlášť vtedy, keď je čas ísť spať, je spojený s narušením spánkových vzorcov. To okrem iného znamená, že trvá dlhšie, než sa dotyčnému podarí zaspať.


"Čím viac času strávite pozeraním na displej, tým horšia je kvalita spánku," upozornil Gregory Marcus, ktorý sa spolupodieľal na výskume, ktorý vykonala Kalifornská univerzita v San Franciscu. Táto štúdia je ďalším kamienkom do mozaiky dôkazov, ktoré naznačujú, že elektronické zariadenia môžu stáť v ceste nášmu zaspávaniu. "Myslím, že teraz už existuje dosť údajov, ktoré dokazujú, že používať tieto elektronické zariadenia v noci je problém," dodal britský odborník na spánkovú vedu Simon Archer. 

Ilustračné foto
Zdroj: android

Mnohé tieto zariadenie vyžarujú modré svetlo, ktoré je obzvlášť problematické, pretože potláča hormón melatonín. Jeho hladina začína stúpať niekoľko hodín pred príchodom spánku a je vlastne signálom nášmu telu, aby sa pripravilo na spánok. Modré svetlo má na mozog taký účinok, ktorý zodpovedá varovnému signálu. Svoju úlohu teda môže zohrávať aj prílišné zahltenie mozgu obsahom sociálnych sietí, internetových stránok či e-mailov. 

Neuveriteľné, čo všetko môžu skúmať vedci: O nezvyčajnej štúdii si určite pomyslíte svoje

Štúdia vychádzala z dotazníkov a prieskumov stoviek dobrovoľníkov, ktorí si zároveň stiahli aplikáciu, ktorá neustále a automaticky zhromažďovali dáta o počte hodín, počas ktorých bol displej telefónu aktívny. Do analýzy boli zahrnutí účastníci, ktorí aplikáciu používali najmenej tridsať dní. Porovnaním získaných údajov štúdia zistila, že dlhší čas užívania telefónu bol spojený s nižším počtom hodín strávených spánkom a kratším časom stráveným v posteli spaním. Nezistila však, že dlhší čas strávený s mobilom je príčinou zlého spánku, alebo či tí, ktorí majú horší spánok, v dôsledku toho nepoužívajú telefón častejšie. Autori sa však odvolávajú na predchádzajúce výskumy rušivého vplyvu modrého svetla elektronických zariadení a odporúčajú ďalší výskum účinkov, aké majú na spánok internetové stránky a sociálne siete, prípadne mobilné aplikácie. 

Chcete sa dobre vyspať?
Zdroj: thinkstock.com

"Sám som veľkým fanúšikom technológií a myslím si, že nám môžu pomôcť vyriešiť veľa problémov. Som ale presvedčný, že musíme starostlivo premýšľať o tom, ako optimalizovať používanie týchto technológií a pochopiť následky ich používania," uviedol Marcus. 

Zlý spánok je spojený so zvýšeným rizikom mnohých zdravotných problémov, od obezity až po mozgovú mŕtvicu. Preto sú vedci presvedčení, že vplyv chytrých telefónov na dĺžku a kvalitu spánku si zaslúži ďalší a podrobnejší výskum. 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: ČTK, np
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články