Nedeľa3. december 2023, meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara

NASA a SpaceX vyslali k ISS kozmickú loď so štvorčlennou medzinárodnou posádkou

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Terry Renna)

MAY CANAVERAL - Z Kennedyho vesmírneho strediska vyštartovala v sobotu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) kozmická loď Crew Dragon so štvorčlennou posádku. Informuje správa agentúr AFP a AP.

Misii Crew-7 velí americká astronautka Jasmin Moghbeliová a okrem nej sa na palube kozmickej lode nachádza i Andreas Mogensen z Dánska, Japonec Satoši Furukawa a ruský kozmonaut Konstantin Borisov. Astronauti by na ISS mali doraziť v nedeľu a nahradia tam súčasnú posádku, ktorá je vo vesmíre od marca.

archívne video Nevídaný úkaz nad hlavani Austrálčanov: Išlo o ruskú raketu!

Nevídaný úkaz nad hlavani Austrálčanov: Išlo o ruskú raketu! (Zdroj: Twitter/ Stewart Mason)

Posádka je zložená z rôznych astronautov

Ide pritom o prvý let do vesmíru, ktorého posádka je zložená z astronautov pochádzajúcich zo štyroch rôznych krajín. Každé miesto v kozmickej lodi tak obsadil astronaut z inej krajiny. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) totiž doteraz do každej posádky letu lode Crew Dragon zaradil dvoch alebo troch svojich astronautov.

NASA a SpaceX vyslali
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: TASR/AP/Terry Renna)

"Možno sme na palube štyria členovia posádky pochádzajúci zo štyroch rôznych krajín... no sme zjednotený tím so spoločnou misou," uviedla Moghbeliová. Nosná raketa Falcon 9 vyštartovala s kozmickou loďou Dragon z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride o 3.27 h miestneho času (9.27 SELČ), pričom štart sledovalo okolo 10.000 ľudí. Štart rakety bol posunutý na sobou z piatka.

Siedmy rutinný let na ISS

Ide v poradí o siedmy rutinný let na ISS pre spoločnosť SpaceX, ktorá vyvinula kozmickú loď Dragon. NASA platí SpaceX za tieto lety v rámci programu pre komerčné posádky, ktorého cieľom je znížiť závislosť na ruských raketách pri preprave astronautov do vesmíru. Vesmír je totiž jednou z mála oblastí, kde Spojené štáty a Rusko spolupracujú aj po invázii Ruska na Ukrajinu. 

Posádka Crew-7 strávi na ISS šesť mesiacov. Uskutoční vedecké experimenty vrátane zbierania vzoriek počas výstupov do otvoreného kozmu s cieľom určiť, či stanica z ventilov systému na kontrolu prostredia a zabezpečenia životných funkcií (ECLSS) vypúšťa mikroorganizmy. Cieľom je porozumieť, či mikroorganizmy dokážu prežiť a rozmnožovať sa vo vesmíre. Ďalší experiment skúma fyziologické rozdiely medzi spánkom na Zemi a vo vesmíre. Na palube ISS je v súčasnosti sedem osôb. Posádka Crew-6 sa na Zem vráti niekoľko dní po príchode Crew-7.  

Viac o téme: Kozmická loďISSNASASpaceX
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu