Sobota23. september 2023, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus: Vyzýva na ochranu kultúrneho dedičstva

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia)

RÍM - Vatikán odsúdil tzv. "eko-vandalizmus" namierený proti objektom kultúrneho dedičstva, informovala v piatok talianska agentúra Ansa.

Eko-vandalizmus sa stal aktuálnym problémom po tom, čo zoskupenia ako talianská Ultima Generazione (UG/Posledná generácia) začali vandalizovať umelecké diela a pamätníky, v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.

Je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela

"Je užitočné zopakovať, že je zodpovednosťou nás všetkých chrániť umelecké diela, ktoré boli súčasťou dedičstva ľudstva po celé stáročia a stali sa turistickými atrakciami," napísal Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Rino Fisichella. "Každú formu násilia, pôsobiacu proti ich zachovaniu treba dôrazne odsúdiť." UG a jej sesterské skupiny v iných štátoch tvrdia, že sa neradi uchyľujú ku kontroverzným formám protestu, ale po tom, čo celé desaťročia snáh primäť svetových lídrov zastaviť emisie skleníkových plynov prostredníctvom tradičných protestov zlyhali, nevidia žiadnu inú možnosť.

Pápež František
Zobraziť galériu (2)
Pápež František  (Zdroj: SITA (AP Photo/Alessandra Tarantino))

Demonštranti UG pomaľovávajú pomníky ľahko zmývateľnými farbami a pri umeleckých dielach si berú za terč ich ochranné prvky a nie diela samotné. Pápež František v minulosti opakovane vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa začalo zaoberať klimatickou krízou a vo štvrtok vyzval na ukončenie "nezmyselnej vojny proti tvorbe".

Viac o téme: Kultúrne dedičstvoOchrana OdsudzovanieVatikánEko-vandalizmus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu