Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Europoslanci vyzvali Turecko, aby dokázalo úprimnosť zbližovania sa s EÚ

Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/Turkish Presidency via AP, Pool
23.04.2021 13:40

BRUSEL - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre zahraničné veci v správe, ktorú prijali vo štvrtok, vyzvali Turecko, aby dôveryhodne preukázalo úprimnosť svojich záväzkov opätovne nadviazať užšie vzťahy s Európskou úniou.


Poslanci pripomenuli, že aj napriek skutočnosti, že Turecko je dlhoročnou kandidátskou krajinou na vstup do EÚ, vláda z Ankary sa v posledných rokoch zámerne a čoraz viac dištancovala od európskych hodnôt a štandardov. Upozornili tiež, že podľa nich silné a občas provokatívne vyhlásenia proti EÚ a jej členským štátom, ako aj nepriateľská zahraničná politika Turecka - najmä voči Grécku a Cypru - dostali vzťahy medzi EÚ a Tureckom na historicky najnižšiu úroveň. Výbor zdôraznil, že nedostatok politickej vôle Turecka uskutočniť reformy predpokladané v prístupovom procese a neriešenie vážnych obáv Európskej únie týkajúcich sa právneho štátu a základných práv negatívne ovplyvnili doterajší prístupový proces.

Poslanci v tejto súvislosti vyzvali Turecko, aby dôveryhodne preukázalo úprimnosť svojho záväzku k užším vzťahom s EÚ. Upozornili, že ak súčasný negatívny trend nebude rýchlo a dôsledne zvrátený, Európska komisia by mala členským krajinám (Rada EÚ) odporučiť formálne prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom. Správa zahraničnopolitického výboru EP poukázala na zneužívanie protiteroristických opatrení v Turecku a na pokračujúce masové zatýkanie ľudí vrátane novinárov, obhajcov ľudských práv a politických oponentov.

Poslanci zdôraznili, že aj napriek vládnemu nátlaku existuje v Turecku rozmanitá a angažovaná občianska spoločnosť, a vyzvali eurokomisiu, aby aj naďalej finančne podporovala turecké mimovládne a občianske organizácie. Europoslanci ocenili pokračujúce diplomatické úsilie Európskej únie o skutočný a efektívny dialóg s Tureckom, ktoré je vnímané ako kľúčový partner pre stabilitu širšieho regiónu, ako aj významnú úlohu, ktorú Turecko zohralo a stále zohráva pri hosťovaní takmer štych miliónov utečencov, z ktorých je približne 3,6 milióna Sýrčanov.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články