Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Poľsko v rámci misie NATO posiela do Turecka vojakov a lietadlá

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
21.04.2021 10:55

VARŠAVA - Severoatlantická aliancia privítala vyslanie poľských vojakov a lietadiel do Turecka, ktoré podľa nej pomôže posilniť operácie NATO v tejto oblasti. Informovala o tom v stredu agentúra PAP.


Hovorkyňa NATO Oana Lungescová na Twitteri uviedla, že tento krok Poľska demonštruje "solidaritu NATO v akcii". "Námorné hliadky pomôžu zvýšiť informovanosť Aliancie o situácii v tejto oblasti a posilnia našu spoločnú bezpečnosť," dodala.

Poľskí vojaci budú pôsobiť v rámci súboru opatrení pre Turecko, na ktorých sa členské krajiny dohodli v roku 2015, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke poľskej vlády. Ide prvú poľskú misiu v tejto krajine. Poľsko to Turecka vyšle hliadkovacie a pátracie lietadlá a 80 vojakov a členov ďalšieho personálu.

Členské krajiny NATO sa v decembri roku 2015 dohodli na súbore opatrení, ktoré majú pomôcť Turecku reagovať na nestabilnú bezpečnostnú situáciu, pripomína PAP. Opatrenia zahŕňajú prítomnosť hliadkovacích lietadiel AWACS, posilnené námorné hliadky vo východnej časti Stredozemného mora a činnosti v oblasti pozorovania, spravodajstva, prieskumu a výmeny informácií.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články