Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

KORONAVÍRUS Rumunsko zaradilo bezdomovcov k najohrozenejším a začalo s ich očkovaním

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages.com
20.02.2021 16:02

BUKUREŠŤ - V Rumunsku bolo zaočkovaných proti novému koronavírusu takmer 300 bezdomovcov. Krajina sa tak zaradila k prvým v Európe, ktorá túto skupinu obyvateľstva pri očkovaní uprednostnila.


"Títo ľudia patria k najohrozenejším, čo sa týka rizika infekcie. Pre väčšinu z nich je náročné dodržiavať protipandemické opatrenia," povedal v sobotu pre agentúru AFP Andrei Baciu, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva. Rumunsko sa podľa vzoru Dánska a po tlaku charitatívnych organizácií rozhodlo presunúť bezdomovcov medzi prioritné skupiny pri očkovaní. Spolu s občanmi staršími ako 65 rokov, chronicky chorými a učiteľmi tak budú zaočkovaní hneď po zdravotníckych pracovníkoch. 

Mobilné očkovacie tímy v posledných dňoch navštívili útulky v niektorých mestách vrátane hlavného. V súčasnosti Rumunsko oficiálne registruje viac ako 1300 bezdomovcov, ich skutočný počet je však pravdepodobne niekoľkonásobne vyšší; 282 z nich dostalo prvú dávku vakcíny, 246 obe. Vláda chce zaočkovať všetkých bezdomovcov, ktorí o to prejavia záujem, a v tejto činnosti bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch.

Mnohým bezdomovcom chýbajú spoľahlivé informácie o vakcínach, preto môžu byť nedôverčiví, povedal Marian Ursan z charitatívnej organizácie Carusel, ktorá distribuuje jedlo, odevy a lieky približne 300 ľuďom bez domova v Bukurešti. Rumunsko, ktoré má 19 miliónov obyvateľov, doteraz zaznamenalo takmer 20.000 obetí koronavírusu. Od decembra tam zaočkovali približne 771.000 osôb, pričom 224.000 ľudí dostalo prvú dávku a 547.000 obe.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články