Streda, 21. apríl 2021. Meniny má Ervín, zajtra Slavomír.

Guterres oznámil opätovnú kandidatúru: Na čele OSN chce stáť aj v ďalšom funkčnom období

Antonio Gutteres
Antonio Gutteres
Zdroj: TASR/Andreas Gebert/dpa via AP
11.01.2021 19:36

NEW YORK - Generálny tajomník OSN António Guterres sa bude uchádzať o svoju funkciu aj na druhé funkčné obdobie. Informoval o tom v pondelok Guterresov hovorca Stephane Dujarric, píše agentúra AFP.


Guterres (71) svoju opätovnú kandidatúru oznámil predsedovi Valného zhromaždenia OSN a Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN). Uviedol, že je "k dispozícii", aby stál na čele svetovej organizácie aj ďalších päť rokov.

Bývalý portugalský premiér sa päťročného mandátu generálneho tajomníka ujal v januári 2017, funkčné obdobie sa mu tak skončí koncom tohto roka. V úrade by po prípadnom opätovnom zvolení zotrval až do roku 2026.

Väčšina z posledných generálnych tajomníkov OSN pôsobila na poste dve funkčné obdobia a viacerí diplomati z prostredia OSN očakávajú, že pätica stálych členov BR OSN - Rusko, USA, Británia, Čína a Francúzsko - opätovné zvolenie Guterresa podporí.

Proces výberu šéfa svetovej organizácie sa však stretáva aj s kritikou. Nespokojenci ho označujú za netransparentný s tým, že pri ňom majú neprimerane veľký vplyv stáli členovia BR. Objavujú sa aj výzvy na zvolenie prvej ženy do tejto funkcie.

Generálneho tajomníka vymenúva do funkcie Valné zhromaždenie OSN. Tomuto kroku však musí predchádzať odporúčanie Bezpečnostnej rady OSN, pričom každý z jej stálych členov môže nomináciu kandidáta vetovať.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články