Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Poliaci celoštátnym štrajkom protestujú proti sprísneniu zákona o interrupciách

Štrajk v Poľsku
Štrajk v Poľsku
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski
28.10.2020 11:51

VARŠAVA - Mnohí Poliaci v stredu nenastúpili do práce v rámci celoštátneho štrajku na protest proti minulotýždňovému verdiktu súdu, ktorý výrazne sprísňuje legislatívu týkajúcu sa interrupcií. Štrajk zvolali hlavní organizátori protestov, ktoré v krajine trvajú už od vynesenia kontroverzného verdiktu poľského Ústavného súdu.


Takzvaný Štrajk žien sa má konať pod heslom "Nepôjdeme do práce". Výzvy pre zamestnancov, aby zostali doma, podporili aj starostovia Varšavy či Krakova; zrušená bola výučba na viacerých univerzitách v krajine, informovala agentúra AP. Svoje rozhorčenie protestujúci v posledných dňoch smerovali najmä na rímskokatolícku cirkev a lídra vládnucej nacionalisticko-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczyňského.

Poliaci celoštátnym štrajkom protestujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Tento de facto najvplyvnejší poľský politik v utorok večer vo videu na Facebooku obvinil protestujúcich, ktorí v nedeľu narušovali aj priebeh omší, zo snahy "zničiť Poľsko". Podporovateľov svojej strany vyzval, aby chránili kostoly "za každú cenu". Niektorí podľa AP jeho slová pochopili ako podnecovanie k násiliu, keďže Kaczyňski zastáva post podpredsedu vlády, pod ktorého patria aj tzv. silové ministerstvá obrany, spravodlivosti a vnútra.

Poliaci celoštátnym štrajkom protestujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski

Spravodajca portálu Onet Bartosz Weglarczyk v tejto súvislosti varoval, že Kaczyňski fakticky dal povolenie futbalovým chuligánom či krajne pravicovým extrémistom, aby "bili ľudí v uliciach". Poľský Ústavný súd 22. októbra rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Verdikt v podstate znamená, že v prevažne katolíckom Poľsku budú interrupcie už takmer úplne zakázané. Potraty sa tak už budú môcť vykonávať len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom zakázaného konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.

Poliaci celoštátnym štrajkom protestujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski


Galéria

Štrajk v Poľsku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články