Pondelok, 17. máj 2021. Meniny má Gizela, zajtra Viola.

Nahá aktivistka protestovala v Kyjeve proti poľskému zákonu o interrupciách

Proti sprísneniu zákona o interrupciách v Poľsku sa protestovalo i v kostoloch
Proti sprísneniu zákona o interrupciách v Poľsku sa protestovalo i v kostoloch
Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski
26.10.2020 17:29

KYJEV - Nahá členka radikálnej feministickej skupiny Femen v pondelok protestovala pred poľským veľvyslanectvom v Kyjeve, aby tak vyjadrila svoj negatívny postoj voči zákonu, ktorý v Poľsku takmer úplne zakazuje interrupcie. Informáciu priniesla agentúra AFP.


Na trupe ženy sa vynímal anglický nápis "Moje telo je moja voľba", pričom z úst jej viselo niekoľko vešiakov na šaty - symbolov, ktoré reprezentujú nelegálne prerušenie tehotenstva. Počas dňa sa v blízkosti ambasády vyskytlo niekoľko desiatok aktivistov, ktorí vyslovili poľským ženám podporu.

Minulý týždeň poľský ústavný súd rozhodol, že súčasný zákon, ktorý povoľuje umelé prerušenie tehotenstva v prípade poškodenia plodu, je "nezlučiteľný" s ústavou. Rozhodnutie vyvolalo v krajine protesty. Poľsko totiž patrí medzi krajiny EÚ s najprísnejšími pravidlami v oblasti umelého prerušenia tehotenstva. Médiá uvádzajú, že Ukrajinu často Poľky vyhľadávajú najmä pre liberálnejší prístup k interrupciám.

Odteraz budú interrupcie v súlade so súdnym verdiktom v Poľsku zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo ohrozuje život či zdravie matky alebo je dôsledkom zakázaného konania, ako napríklad znásilnenia či incestu.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články