Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

V Poľsku sa piaty deň konali protesty proti zákazu interrupcií: Tisíce ľudí vyšli do ulíc

V Poľsku sa piaty deň konali protesty proti zákazu interrupcií
V Poľsku sa piaty deň konali protesty proti zákazu interrupcií
Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski
26.10.2020 21:53

VARŠAVA - Tisíce ľudí vyšli v pondelok večer do ulíc niekoľkých poľských miest na protest proti takmer úplnému zákazu interrupcií. Bol to už piaty deň demonštrácií po sebe od zmeny zákona, pripomenula tlačová agentúra DPA.


Protestujúci v hlavnom meste Varšava zablokovali počas dopravnej špičky niekoľko veľkých kruhových objazdov a most ponad rieku Visla. Protestujúci niesli pútače s nápismi "Peklo pre ženy" a "Chceme mať na výber". Zábery priniesol spravodajský televízny kanál TVN24. Liberálny primátor Varšavy Rafal Trzaskowski vyzval protestujúcich, aby sa vyhli provokáciám, a podľa tlačovej agentúry PAP vyhlásil: "Váš hnev by nemal viesť k činom, ktoré ublížia nevinným ľuďom." Demonštranti zablokovali aj cesty v mestách Krakov, Poznaň a Vroclav.

V Poľsku sa piaty
Zdroj: SITA/AP/Czarek Sokolowski

Minulý týždeň poľský Ústavný súd rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu je protiústavné. Verdikt v podstate znamená, že v Poľsku sú interrupcie takmer úplne zakázané. Interrupcie sú zákonom povolené len v prípade, že tehotenstvo predstavuje hrozbu pre život alebo zdravie matky alebo ak je dôsledkom zakázaného konania ako znásilnenie či incest.

Defekty plodu sú zákonom definované ako "ťažká a nezvratná chyba plodu alebo neliečiteľná choroba, ktorá ohrozuje život plodu". Patrí tam napríklad Downov syndróm. Defekty plodu boli pritom dôvodom takmer všetkých legálnych interrupcií vykonaných v Poľsku minulý rok. Ústavný súd však vyhlásil, že toto ustanovenie porušuje právo na život zaručené ústavou. Rozhodol tak pri sťažnosti podanej konzervatívnymi zákonodarcami.


Galéria

V Poľsku sa piaty V Poľsku sa piaty

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články