°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Protesty v USA proti policajnému násiliu neutíchajú: FOTO Ľudia vyšli do ulíc vo viacerých mestách

Protestujúci v Amerike
Protestujúci v Amerike
Zdroj: SITA/AP/Philip B. Poston/The Aurora Sentinel
03.06.2020 08:29

WASINGTON - Vo viacerých amerických mestách pokračovali v utorok protesty proti policajnému násiliu, rasizmu a zákazu vychádzania, ktorý úrady zaviedli s cieľom zabrániť ďalším násilným protestom vyvolaným smrťou Afroameričana Georgea Floyda. Informovali o tom v stredu agentúry AP a DPA.


Stovky demonštrantov sa podľa DPA zhromaždili v americkom hlavnom meste Washington pred Bielym domom a vyjadrovali nespokojnosť so zákazom vychádzania, ktorý úrady zaviedli v úsilí upokojiť situáciu v meste.

Protesty v USA
Zdroj: SITA/AP/Bryon Houlgrave/The Des Moines Register

Tisíce ľudí protestovali aj v New Yorku, kde zákaz vychádzania platí od 20.00 h miestneho času a do 5.00 h ráno, uvádza AP. Opatrenie bude v platnosti do nedele. Polícia v New Yorku začala v súvislosti s protestmi zatýkať ľudí.Protesty sa konali aj v ďalších mestách vrátane Los Angeles. Guvernéri 28 štátov a úrady v hlavnom meste Washington nasadili viac ako 20.400 príslušníkov Národnej gardy, aby pomáhali bezpečnostným zložkám.

Protesty v USA
Zdroj: SITA/AP/Wong Maye-E

George Floyd zomrel 25. mája v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Po zatknutí sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť, ktorú okolostojaci nakrútili na video, vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré vyústili do násilností.


Galéria

Protestujúci v Amerike Protesty v USA Protesty v USA

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články