Sobota13. apríl 2024, meniny má Aleš, zajtra Justín, Justína

Slovenský europoslanec Bilčík šéfuje medziparlamentnému zasadnutiu: Rokujú s Čiernou Horou

Vladimír Bilčík
Vladimír Bilčík (Zdroj: SITA)

PODGORICA - Dvojdňové medziparlamentné stretnutie medzi Európskym parlamentom (EP) a parlamentom Čiernej Hory (Skupština) sa začalo v utorok v čiernohorskej metropole Podgorica. Rokovania za EP vedie slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP).

Bilčík v stanovisku pripomenul, že výsledkom rokovaní bude prijatie spoločného stanoviska. Bilčík, ktorý je predsedom delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou, spresnil, že ide o jedno z medziparlamentných stretnutí na základe Stabilizačnej a asociačnej dohody. V poradí už osemnáste medziparlamentné stretnutie je prvé v novom zložení EP a posledné pred jarnými parlamentnými voľbami v Čiernej Hore.

"Je mi veľkou cťou rokovať s našimi parlamentnými kolegami v Podgorici. Čierna Hora je lídrom v rozširovacom procese, vnímame to a svedčí o tom aj silná účasť Európskeho parlamentu na tomto stretnutí. Od našich partnerov očakávame konkrétne a hmatateľné výsledky v kľúčových oblastiach právneho štátu. Tieto kľúčové reformy budú naďalej rozhodujúce pri určovaní rýchlosti vstupu Čiernej Hory do EÚ," uviedol europoslanec pred začatím rokovaní. Dodal, že s kolegami bude hovoriť aj o slobode médií, vrátane vyšetrovania a stíhania osôb zodpovedných za útoky proti novinárom, lebo na zvýšenie nezávislosti a efektívnosti všetkých súdnych inštitúcií a na dosiahnutie pokroku v boji proti korupcii a organizovanému zločinu na všetkých úrovniach je potrebné ďalšie a trvalé úsilie.

Viac o téme: RokovaniaČierna HoraMedziparlamentné stretnutie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu