°C

Piatok, 4. december 2020. Meniny má Barbora, zajtra Oto.

Voľby bez Moralesa: Nový zákon schválila aj dolná komora parlamentu

Evo Morales
Evo Morales
Zdroj: SITA/AP/Juan Karita
24.11.2019 08:15

LA PAZ - Dolná komora bolívijského parlamentu schválila v sobotu večer (miestneho času) návrh zákona, ktorý vytvára podmienky na vypísanie nových prezidentských volieb v Bolívii bez účasti dnes už bývalého prezidenta Eva Moralesa. Poslanci legislatívu odsúhlasili jednomyseľne, a to v ten istý deň, ako za ňu zahlasovali aj členovia hornej komory - Senátu, informovala tlačová agentúra AP.


Schválenie volebného zákona predstavuje rozhodujúci krok k nastoleniu poriadku po tom, ako údajné nezrovnalosti sprevádzajúce prezidentské voľby z 20. októbra vyvolali v Bolívii vlnu násilných protestov. V oboch parlamentných komorách má pritom prevahu Moralesovo Hnutie za socializmus. Odhlasovaný návrh teraz dostane na podpis dočasná prezidentka Jeanine Áňezová. Konkrétny termín volieb sa v ňom nespomína.

Zákon okrem iného ruší výsledky volieb z 20. októbra a zakazuje, aby bola opätovné zvolená za prezidenta osoba, ktorá už v tejto funkcii odslúžila predošlé dve po sebe nasledujúce obdobia. Z budúcich volieb je tak prakticky diskvalifikovaný Morales, ktorý bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku.

Práve Moralesovo zotrvávanie pri moci bolo predmetom povolebných protestov. Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov. Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa 12. novembra vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články