°C

Pondelok, 24. február 2020. Meniny má Matej, zajtra Frederik, Frederika.

Morales nadobro odchádza: Bolívijský parlament už prijal jeho demisiu

Evo Morales
Evo Morales
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita
22.01.2020 09:50

LA PAZ - Bolívijský parlament prijal v utorok demisiu prezidenta Eva Moralesa, ktorý odstúpil ešte vlani v novembri a následne opustil krajinu. Informovala o tom agentúra AFP.


Dvojkomorový parlament, v ktorom majú prevahu zástupcovia Moralesovho Hnutia za socializmus (MAS), oficiálne prijal prezidentovo odstúpenie deň pred skončením jeho funkčného obdobia. Evo Morales i viceprezident Álvaro García Linera odstúpili 10. novembra po sérii celonárodných protestov proti údajným volebným podvodom.

Tie prepukli po tom, ako bol Morales v októbri zvolený za prezidenta na štvrté funkčné obdobie. Morales následne ušiel do Mexika a v súčasnosti sa zdržiava v Argentíne. Jeho súčasné volebné obdobie sa končí v stredu 22. januára.

Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa 12. novembra vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová. Dočasná vláda vydala na Moralesa zatykač a zakázala mu kandidovať v prezidentských voľbách, ktoré sú naplánované na 3. mája. Nová vláda obviňuje exprezidenta z terorizmu a podnecovania k vzbure.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články