VIDEO V Bogote pokračovali protesty: Prezident apeluje na celonárodný dialóg | Topky.sk

°C

Nedeľa, 19. január 2020. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

VIDEO V Bogote pokračovali protesty: Prezident apeluje na celonárodný dialóg

Iván Duque
Iván Duque
Zdroj: SITA/AP Photo/Martin Mejia
24.11.2019 09:30

BOGOTA - Kolumbijské bezpečnostné sily hádzali v sobotu v hlavnom meste Bogota granáty so slzotvorným plynom do davu protivládnych demonštrantov, ktorí už tretí deň pokračovali v protestoch - napriek tomu, že prezident Iván Duque oznámil začatie "celonárodných rozhovorov" s cieľom upokojiť rozhnevané davy. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.


Konzervatívny prezident Duque, ktorého popularita po 18 mesiacoch od zvolenia rapídne klesla, dúfa, že masové protesty proti svojej vláde potlačí prostredníctvom dialógu. "Zajtra (v nedeľu) spolu so zvolenými starostami a guvernérmi začneme s celonárodnými rozhovormi," napísal prezident v sobotu večer na Twitteri, čím odkazoval na predstaviteľov, ktorí zvíťazili v októbrových komunálnych voľbách.

Duque ďalej uviedol, že v pondelok sa stretne s ministrami financií, práce a obchodu spolu so zástupcami majiteľov podnikov a pracovníkov. Rozhovory sa majú v priebehu celého týždeň konať v regiónoch naprieč všetkými spoločenskými a politickými sektormi. Po nočnom zákaze vychádzania, ktorý platí v celej Bogote, sa tisíce demonštrantov vrátili v sobotu do ulíc, ktoré čistiace tímy čistili po následkoch predchádzajúcich zrážok a rabovania.

Státisíce ľudí vyšli vo štvrtok do ulíc na 150 miestach krajiny. Demonštranti vyjadrovali nesúhlas s údajnými plánmi vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí. Takisto žiadajú viac financií na podporu vzdelávania a skoncovanie s korupciou. Doteraz prišli počas protestov o život najmenej traja ľudia. Zranenia utrpelo približne 150 príslušníkov bezpečnostných zložiek a 122 civilistov a zatknutých bolo 98 ľudí.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: YouTube/ Ruptly

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články