°C

Pondelok, 23. november 2020. Meniny má Klement, zajtra Emília.

Demokracia v Bolívii je v ohrození: Podľa prezidenta spustili násilné skupiny prevrat

Ulice Bolívie sa naplnili demonštrantmi.
Ulice Bolívie sa naplnili demonštrantmi.
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita
09.11.2019 12:50

BOGOTA - Bolívijský prezident Evo Morales v sobotu vyhlásil, že demokracia v Bolívii je v ohrození. Tvrdí tiež, že násilné skupiny v krajine spustili "prevrat". Podľa agentúry DPA Morales vo svojom tvíte napísal, že demokracia v Bolívii je v ohrození pre prevrat, ktorý spustili násilné skupiny, aby podkopali ústavný poriadok.


Bolívia sa zmieta v násilnostiach od 20. októbra, keď sa tam konali prezidentské voľby. K násilným zrážkam došlo po tom, ako hlavný opozičný kandidát Carlos Mesa odmietol čiastkové výsledky, ktoré víťazstvo v prezidentských voľbách pripisujú súčasnému lídrovi Evovi Moralesovi. Bolívijský Najvyšší volebný tribunál (TSE) v piatok poprel údajné nezrovnalosti objavené v súvislosti s októbrovými prezidentskými voľbami, v ktorých zvíťazila úradujúca hlava štátu Evo Morales, informovala DPA. Demonštranti v krajine žiadajú nové voľby.

TSE oznámil, že spoločnosť Ethical Hacking, ktorá mala za úlohu preveriť elektronický volebný systém, nezistila žiadnu formu "úpravy údajov". Šéf spoločnosti však podľa DPA predtým povedal, že v systéme boli zraniteľné miesta. Tribunál 25. októbra potvrdil znovuzvolenie Moralesa. Ten podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil so ziskom 47,07 percenta hlasov, zatiaľ čo hlavný opozičný kandidát, exprezident Carlos Mesa, získal 36,51 percenta odovzdaných hlasov.

Morales tak bol zvolený už v prvom kole volieb, keďže tesne splnil podmienku náskoku oproti najbližšiemu súperovi o najmenej desať percentuálnych bodov. Pôjde pritom už o jeho štvrté obdobie vo funkcii hlavy štátu. Neúspešný kandidát Mesa Moralesovo znovuzvolenie odmietol a výsledky volieb označil za podvod.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články