°C

Sobota, 23. január 2021. Meniny má Miloš, zajtra Timotej.

Stúpenci Eva Moralesa vyšli v Bolívii do ulíc: Počas demonštrácie zastrelili päť ľudí

Päť ľudí zahynulo a ďalších 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa
Päť ľudí zahynulo a ďalších 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa
Zdroj: SITA/AP Photo/Dico Solis
16.11.2019 06:45

LA PAZ - Päť ľudí zahynulo a ďalších 75 osôb utrpelo zranenia pri potýčkach s bolívijskými bezpečnostnými silami, ku ktorým došlo v piatok počas demonštrácie stúpencov exprezidenta Eva Moralesa pri meste Cochabamba v strede Bolívie. Informovala o tom agentúra AP.


Pokojná demonštrácia stúpencov bývalého bolívijského prezidenta Moralesa, ktorý v nedeľu odstúpil, prerástla do potýčok s poriadkovými silami, keď sa demonštranti pokúšali prejsť cez kontrolné stanovište bolívijskej armády pri meste Cochabamba, kde Moralesovi odporcovia a stúpenci spolu bojujú už niekoľko týždňov.

Päť ľudí zahynulo a
Zdroj: SITA/AP Photo/Dico Solis

Lekár z nemocnice v meste Sacaba, kde sa demonštrácia začala, pre AP telefonicky potvrdil, že piati demonštranti podľahli zraneniam, ktoré utrpeli počas streľby poriadkových síl. Tie proti nim použili ostrú muníciu. Morales bol v Bolívii pri moci od roku 2006. Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku.

Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov. Násilné protesty, ktoré po voľbách nasledovali, si doteraz vyžiadali 15 mŕtvych a viac ako 400 zranených. Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil a následne odcestoval do Mexika, ktoré mu poskytlo azyl. Za dočasnú bolívijskú prezidentku sa v utorok vyhlásila podpredsedníčka Senátu Jeanine Áňezová.


Galéria

Päť ľudí zahynulo a Päť ľudí zahynulo a

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články