°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Morales odchádza z funkcie: Podpredsedníčka Senátu sa vyhlásila za dočasnú prezidentku

Evo Morales
Evo Morales
Zdroj: SITA/AP Photo/Juan Karita
13.11.2019 06:35

LA PAZ - Opozičná podpredsedníčka bolívijského Senátu Jeanine Áňezová sa v utorok vyhlásila za dočasnú prezidentku krajiny po tom, čo z tejto funkcie odstúpil Evo Morales, ktorý ju zastával od roku 2006. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.


"S okamžitou platnosťou sa v súlade s ústavou ujímam funkcie prezidentky," uviedla Áňezová počas zasadnutia bolívijského parlamentu po tom, čo spolu s prezidentom Moralesom odstúpil viceprezident, ako aj predsedovia oboch komôr parlamentu - Senátu a poslaneckej snemovne. Socialistický prezident Evo Morales (60), ktorý v utorok pricestoval do mexického azylu, bol v Bolívii pri moci od roku 2006.

Po voľbách z 20. októbra sa začalo jeho štvrté funkčné obdobie po sebe, ktoré síce bolívijská ústava neumožňuje, ústavný súd mu však udelil v roku 2017 výnimku. Výsledky októbrových prezidentských volieb opozícia neuznala a obvinila Moralesa z volebných podvodov.

Násilné protesty, ktoré po voľbách nasledovali, si vyžiadali troch mŕtvych a viac ako 380 zranených. Morales po troch týždňoch demonštrácií zo svojej funkcie 10. novembra odstúpil. Áňezová (52) už v pondelok prisľúbila, že ako dočasná prezidentka vypíše nové voľby. Morales jej vyhlásenie sa za hlavu štátu odsúdil a označil ho za "štátny prevrat".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články