Turecko hrozí obnovením bojov v Sýrii: Kurdi nech sa stiahnu z bezpečnej zóny, odkazujú | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Turecko hrozí obnovením bojov v Sýrii: Kurdi nech sa stiahnu z bezpečnej zóny, odkazujú

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Lefteris Pitarakis
19.10.2019 17:10

ANKARA - Turecké jednotky v severnej Sýrii sú pripravené pokračovať vo vojenskej ofenzíve, ak nebude naplno implementovaná dohoda o prímerí, ktorú vo štvrtok odsúhlasili Washington a Ankara. Vyhlásil to v sobotu turecký minister obrany Hulusi Akar, píše agentúra Reuters.


Turecko v rámci prímeria - vyrokovaného americkým viceprezidentom Mikom Penceom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom - súhlasilo, že na päť dní zastaví ofenzívu svojej armády v Sýrii, ak sa Kurdi stiahnu z "bezpečnej zóny" pozdĺž turecko-sýrskej hranice.

"Operáciu sme prerušili na päť dní. Počas nich teroristi opustia bezpečnú zónu, ich zbrane budú zozbierané a pozície zničené. Ak sa tak nestane, v operácii budeme pokračovať," vyhlásil Akar. Ak sa Kurdi nestiahnu do utorkového večera, Turecko "začne tam, kde skončilo, a bude pokračovať v likvidovaní hláv teroristov", vyhlásil v televízii Erdogan, informovala agentúra AFP. "Ak nebudú dodržané sľuby dané našej krajine, tak ako v minulosti nebudeme čakať a operáciu znovu začneme, hneď ako vyprší čas, ktorý sme stanovili," povedal turecký prezident.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články