°C

Štvrtok, 6. august 2020. Meniny má Jozefína, zajtra Štefánia.

Americkí vojaci opúšťajúci Sýriu majú vážny problém: Irak dvíha varovný prst, na rade je Pentagón

Americkí vojaci opúšťajúci Sýriu nemôžu zostať v Iraku
Americkí vojaci opúšťajúci Sýriu nemôžu zostať v Iraku
Zdroj: SITA/AP
22.10.2019 11:20

BAGDAD - Americké vojenské jednotky, ktoré opúšťajú Sýriu a mieria do susedného Iraku, nemajú povolenie na pobyt v tejto krajine. Informovala o tom v utorok iracká armáda. Podľa jej vyhlásenia americkí vojaci, ktorí sa v súčasnosti sťahujú zo Sýrie, dostali povolenie od regionálnej vlády irackých Kurdov na vstup do Iraku s tým, že neskôr sa z krajiny odsunú.


Tieto jednotky nemajú žiadne povolenie na pobyt v Iraku, píše sa vo vyhlásení. Agentúra AP uviedla, že toto vyhlásenie je v rozpore s vyjadrením ministra obrany Spojených štátov Marka Espera, podľa ktorého sa vzhľadom na súčasné plány všetky americké jednotky odchádzajúce zo Sýrie premiestnia do západného Iraku a budú pokračovať v operáciách proti Daeš v snahe zabrániť opätovnému oživeniu tejto extrémistickej skupiny.

Esper uviedol, že hovoril so svojím irackým náprotivkom o pláne na presun viac ako 700 vojakov odchádzajúcich zo Sýrie do západného Iraku.

Erdogan odmieta výzvy na predĺženie prímeria 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok opätovne varoval, že vojenská ofenzíva Turecka v severnej Sýrii bude pokračovať "s ešte väčším odhodlaním", ak nedôjde k stiahnutiu kurdských bojovníkov. Informovala o tom agentúra AFP.

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: SITA/AP/Presidential Press Service

"Ak nebudú dodržané sľuby, ktoré našej krajine dali Spojené štáty, budeme v našej operácii pokračovať tam, kde sme skončili, s ešte väčším odhodlaním," povedal Erdogan novinárom na letisku v Ankare pred odletom do Soči, kde sa má stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. "Dnes je posledný deň na odchod pre všetkých teroristov v regióne," vyhlásil Erdogan. Dodal, že severovýchod Sýrie na základe dohody o päťdňovom prímerí opustilo už 800 kurdských bojovníkov a zostáva ich tam ešte 1300.

Turecký a ruský prezident majú v Soči hovoriť najmä o pohraničných oblastiach, ktoré sú pod nadvládou sýrskych vládnych síl. "Budeme mať príležitosť diskutovať o bilaterálnych záležitostiach, ako aj o viacerých regionálnych problémoch. Budeme hovoriť o Sýrii. S Ruskom máme k vojne proti terorizmu podobný prístup. Takisto sa budeme zhovárať o boji proti Sýrskym demokratickým silám (SDF) v teritóriách kontrolovaných (Asadovým) režimom," povedal Erdogan, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

Kurdmi vedené SDF sa
Zdroj: SITA/AP/Lefteris Pitarakis

Erdogan takisto odmietol výzvy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý žiadal predĺženie prímeria, ktoré začalo na severe Sýrie platiť vo štvrtok a vyprší v utorok o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ). Dohoda je výsledkom stretnutia amerického viceprezidenta Mika Pencea s tureckým prezidentom. Turecko sa v tejto dohode zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu piatich dní z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny. Keď bude tento odsun zavŕšený, má byť turecká operácia ukončená.     

Francúzsko nie je naším partnerom v dialógu

"Neexistuje žiadny taký návrh, ktorý mi Macron doručil. Macron v skutočnosti o takýchto veciach hovorí väčšinou s teroristami," povedal Erdogan narážajúc na Macronovo stretnutie s hovorcom Kurdmi vedených SDF. "Francúzsko nie je naším partnerom v dialógu," dodal s tým, že Turecko je v otázke situácie v Sýrii v kontakte so Spojenými štátmi.

Turecký prezident Recep Tayyip
Zdroj: SITA/Presidential Press Service via AP, Pool

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti Kurdom 9. októbra po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americké jednotky, ktoré dovtedy Kurdov podporovali. Tí následne podpísali so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom dohodu, ktorú sprostredkovala Moskva.

Asad navštívil frontovú líniu v Idlibe

Sýrsky prezident Bašár Asad navštívil v utorok vládne sily, nachádzajúce sa na frontovej línii v bojoch s džihádistami v provincii Idlib na severozápade Sýrie. Išlo o prvú cestu sýrskeho lídra do tejto provincie od začiatku občianskej vojny. Informovala o tom agentúra AFP. "Prezident Asad sa stretol s príslušníkmi sýrskej armády na frontovej línii v mestečku Hubajt na idlibskom vidieku," uviedlo tlačové oddelenie prezidenta na sociálnych sieťach.

Asad počas svojej návštevy pred vojakmi vyhlásil, že porážka džihádistov v Idlibe je nevyhnutná pre ukončenie osem rokov trvajúcej občianskej vojny v tejto blízkovýchodnej krajine. "Boj o Idlib je základným predpokladom pre riešenie chaosu a terorizmu v ostatných častiach Sýrie," zdôraznil Asad.

Bašár Asad
Zdroj: TASR/SANA via AP

Sýrsky prezident pritom označil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za "zlodeja, ktorý ulúpil továrne, pšenicu a palivo a teraz kradne územie". Podľa agentúry AP odkazoval na tohtomesačnú tureckú inváziu na severovýchod Sýrie s cieľom vytlačiť odtiaľ sýrsko-kurdských bojovníkov.

Provincia Idlib v severozápadnej Sýrii je poslednou baštou povstalcov, kde sa relatívne darí udržiavať prímerie, ktoré po štvormesačnej ofenzíve vládnych vojsk podporovaných Ruskom vstúpilo do platnosti koncom augusta. Podľa mimovládnej organizácie Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii v dôsledku ofenzívy zahynulo už viac ako 970 civilistov.


Galéria

Americkí vojaci opúšťajúci Sýriu Recep Tayyip Erdogan Kurdmi vedené SDF sa Turecký prezident Recep Tayyip Bašár Asad

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články