Kurdi odišli z pohraničných oblastí: Ďalšie útoky už nie sú potrebné, vyhlásilo Turecko | Topky.sk

°C

Streda, 13. november 2019. Meniny má Stanislav, zajtra Irma.

Kurdi odišli z pohraničných oblastí: Ďalšie útoky už nie sú potrebné, vyhlásilo Turecko

Sýrski vojaci
Sýrski vojaci
Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad
23.10.2019 07:10

ISTANBUL - Turecko v stredu vyhlásilo, že "nie je potrebné" obnoviť ofenzívu tureckej armády na severovýchode Sýrie. Spojené štáty totiž Ankaru informovali o "dokončení" odsunu kurdských bojovníkov z pohraničných oblastí, informovala agentúra AFP.


"V tejto fáze nie je potrebné vykonať novú operáciu," uvádza sa vo vyhlásení tureckého ministerstva obrany, ktoré bolo zverejnené krátko po polnoci, po vypršaní 120-hodinového ultimáta na stiahnutie sa kurdských ozbrojencov z tzv. bezpečnostnej zóny na severe Sýrie. Ultimátum vypršalo v utorok večer o 22.00 h miestneho času (21.00 h SELČ).

Sýrski vojaci
Zdroj: SITA/AP Photo/Baderkhan Ahmad

Sýrski Kurdi už niekoľko hodín predtým oznámili, že sa z oblastí v blízkosti tureckých hraníc úplne stiahli. Urobili tak v súlade s dohodou o prímerí s Tureckom, aby sa vyhli obnoveniu tureckej ofenzívy. Na severe Sýrie platí už od štvrtka prímerie, na ktorom sa dohodli Turecko a Spojené štáty. Ankara zároveň z prímerím prisľúbila, že ak sa kurdskí bojovníci z oblasti stiahnu v priebehu požadovaných piatich dní (120 hodín), turecká operácia v Sýrii bude ukončená.

Turecko spustilo vojenskú operáciu na severovýchode Sýrie namierenú proti Kurdom 9. októbra po tom, ako sa z tejto oblasti stiahli americké jednotky, ktoré dovtedy Kurdov podporovali. Spojené štáty však popierajú tvrdenia kritikov, že tak zradili svojich kurdských spojencov, ktorí zohrali kľúčovú úlohu v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu.


Galéria

Sýrski vojaci Sýrski vojaci

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články