Celý svet smúti za maestrom Gottom! FOTO Odchádza Sinatra východného bloku | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Celý svet smúti za maestrom Gottom! FOTO Odchádza Sinatra východného bloku

02.10.2019 13:15

PRAHA/BRATISLAVA/BERLÍN - O úmrtí Karla Gotta informujú v špeciálnych hláseniach všetky hlavné nemecké spravodajské televízie aj weby. Pre mnohých z nich je to dnes správa číslo jeden. Český spevák, ktorý zomrel v utorok krátko pred polnocou vo veku 80 rokov, má v Nemecku dodnes rad fanúšikov. Ani okolité krajiny však nezaostávajú. Smutná informácia už obletela mnohé rakúske, maďarské, poľské, ukrajinské, ruské, švajčiarske či francúzske portály.


Šokujúca správa z Česka: Zomrel legendárny Karel Gott (†80)!

Celý svet smúti za
Zdroj: Nový Čas

Nemecko

Ako o "prelomovej správe" (breaking news) dnes o Gottovej smrti informovali napríklad televízia n-tv a Welt alebo weby verejnoprávnej televízie ARD, magazínu Spiegel či denníkov Süddeutsche Zeitung a Bild.

Celý svet smúti za
Zdroj: bild

Celý svet smúti za
Zdroj: Spiegel Online

Práve web najčítanejších nemeckých novín patrí k tým, kde je správa o úmrtí speváka tou hlavnou. "Karel Gott je mŕtvy," píše veľkým písmom Bild, ktorý informáciu doplnil čiernobielou fotografiou českej hviezdy. Podobne ako ďalšie médiá pripomína Gotta ako "Zlatý hlas z Prahy", ktorý sa preslávil okrem iného piesní Včielka Mája, ktorú aj v Nemecku pozná niekoľko generácií poslucháčov.

Celý svet smúti za
Zdroj: web.de

Celý svet smúti za
Zdroj: tz

"V Karlovi Gottovi zomrel veľký tenor a spevák populárnej hudby," konštatuje Bild a pripomína, že Gott, ktorý v poslednom čase bojoval s akútnou leukémiou, za svoj život predal vyše 50 miliónov nahrávok.

Celý svet smúti za
Zdroj: FAZ

Server týždenníka Die Zeit upozorňuje, že Gott bol jednou z najväčších hviezd sveta šlágrov, tak obľúbeného najmä v Nemecku. "Klasicky vzdelaný tenor si vyslúžil pomenovanie Sinatra Východu," píše Die Zeit a pripomína, že neprekonateľnou legendou bol spevák aj vo svojej domovine.

Celý svet smúti za
Zdroj: Zeit Oniine

Celý svet smúti za
Zdroj: Welt

Celý svet smúti za
Zdroj: Merkur.de

Rakúsko

"Legenda populárnej hudby zomrela. Gottov hlas sprevádzal prvé lásky celej povojnovej generácie," píše web rakúskeho denníka Kurier. V úvode článku pripomína Gottov hit Včielka Maja, ktorý je stále populárny v Rakúsku aj v Nemecku. Denník Kurier pripomína aj aktuálny hit Srdce nehasne, ktorý pre Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo. 

Celý svet smúti za
Zdroj: Kurier

Denník Salzburger Nachrichten okrem Včielky Maji pripomenul aj ďalšie z desiatok Gottových hitov, napríklad piesne Lady Carneval a Babička. Medailónik s radom Gottových fotografií a s niekoľkými videami s jeho piesňami priniesol napríklad denník Der Standard, ktorý pripomenul aj Gottov duet s nemeckým raperom Bushidom Für immer jung (Navždy mladý).

Celý svet smúti za
Zdroj: Der Standard

"Smútok kvôli spevákovi, s ktorým mnohí z nás vyrástli, je veľký," reagoval na Gottovo úmrtie bulvárny rakúsky denník Kronen Zeitung.

Celý svet smúti za
Zdroj: Kronen Zeitung

"Česko prišlo o 'božského Karla'", nadpísala svoj článok agentúra APA, ktorá okrem radu ocenení a mnohých hitov pripomenula aj Gottov vzťah k fanúšikom. "Na rozdiel od mnohých svojich kolegov bol známy tým, že svojim priaznivcom nikdy neodmietol autogram. Po koncertoch podpisy trpezlivo rozdával, kým neprišiel na rad aj ten posledný fanúšik," uviedla agentúra.

Maďarsko

Zomrel Karel Gott, najznámejší Čechoslovák, ktorý bol zrejme aj najznámejším spevákom komunistickej éry. Uviedol to v stredu maďarský spravodajský server 444.hu, podľa ktorého Gott na rozdiel od mnohých hviezd socialistického tábora bol populárnym aj na Západe. O umelcovom úmrtí informovali prakticky všetky maďarské médiá. 

Celý svet smúti za
Zdroj: 444.hu

Server Index.hu pripomenul, že Gott viackrát navštívil aj Maďarsko, v roku 2003 spieval v budapeštianskom hoteli Hilton a v roku 2005 po koncerte v komplexe Savoya Park ho požiadal o autogram starosta Budapešti Gábor Demszky.

Celý svet smúti za
Zdroj: Ujzso

V reakcii na správu o Gottovom úmrtí sa populárny maďarský spevák György Korda rozplakal. Pre komerčnú televíziu ATV povedal, že skoro odpadol, aj keď už dávnejšie vedel, že s českým spevákom je zle.

Celý svet smúti za
Zdroj: index.hu

"Mali sme veľmi dobré vzťahy so 'Sinatrom Východu'," povedal takisto 80-ročný Korda, ktorý sa s Gottom poznal vyše 50 rokov. Pripomenul, že prvýkrát sa stretli v roku 1965 vo vtedajšom Sovietskom zväze a stretli sa v zahraničí na viacerých vystúpeniach.

Celý svet smúti za
Zdroj: Blikk

Celý svet smúti za
Zdroj: Lokál

Francúzsko

Francúzska tlačová agentúra AFP spomína jeho ďalšiu prezývku božský Karel a pripomína, že naspieval tiež Pretty Woman od Roya Orbisona alebo Forever Young od skupiny Alphaville. Gott bol tiež zručným maliarom a príležitostným hercom. Ocenenia zbieral vo viacerých krajinách vrátane Nemecka, Poľska a Ruska, uvádza AFP. 

Celý svet smúti za
Zdroj: France24

Agentúra AP pripomína, že počas svojej kariéry vydal 300 albumov a konštatuje, že bol vzácnym prípadom východoeurópskeho speváka, ktorý sa stal populárnym aj za železnou oponou v západoeurópskych krajinách.

Rusko

"Zomrel kráľ českého popu," napísal denník Komsomolskaja pravda a dodal, že Gott "bol ako jeden z mála českých interpretov veľmi slávny tiež v zahraničí", k čomu prispelo, že spieval aj v cudzích jazykoch. "V mnohých krajinách ho nazývali 'českým slávikom'," napísala agentúra RIA Novosti a pripomenula Gottovu popularitu v Sovietskom zväze a neskôr v Rusku, kde jeho posledná koncerty aj v tomto tisícročí zaznamenali plné sály fanúšikov.

Celý svet smúti za
Zdroj: mk.ru

"Karel Gott bol populárny český spevák, ktorý bol dobre známy v Sovietskom zväze, kde mal desiatky vystúpení, niektoré s armádnym súborom Alexandrovci," poznamenal denník Kommersant, ktorý o Gottovom úmrtí informoval na svojom webe bleskovou správou.

Celý svet smúti za
Zdroj: Fakt24

Karel Gott bojoval so zákernou chorobou. V roku 2015 mu lekári oznámili, že trpí zhubnou rakovinou lymfatických uzlín, o niekoľko mesiacov neskôr informoval, že je zdravý. Zápasil sa však aj s ďalšími zdravotnými problémami vrátane zápalu pľúc, s ktorým bol hospitalizovaný aj koncom júla tohto roku. 

Celý svet smúti za
Zdroj: Onet

Spevák za svoju dlhú kariéru získal celý rad ocenení. Stal sa legendou ankety Zlatý slávik, ktorú vyhral 42-krát, od roku 1963 mu víťazstvo ušlo len osemkrát. Gott ako jeden z mála českých umelcov prerazil aj v zahraničí.

Celý svet smúti za
Zdroj: Blick

Český premiér Andrej Babiš navrhne vláde, aby sa krajina rozlúčila so zosnulým spevákom formou štátneho pohrebu v katedrále svätého Víta. "Myslím si, že by si pán Gott zaslúžil, aby sa s ním ľudia mohli takto rozlúčiť," citovala Babiša televízia ČT24.

Celý svet smúti za
Zdroj: SRF News

Celý svet smúti za
Zdroj: fakty.ua


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK, TASR
VIDEO: YouTube/WELT Nachrichtensender/AFPde

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články