Nie sme ruská kolónia! Ľudia demonštrovali proti Zemanovi pri Pražskom hrade | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Nie sme ruská kolónia! Ľudia demonštrovali proti Zemanovi pri Pražskom hrade

Protesty v Prahe
Protesty v Prahe
Zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek
06.08.2019 21:45

PRAHA - Na Hradčianskom námestí v Prahe sa v utorok podvečer konal protest proti českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Jeho zvolávateľom bola Iniciatíva na obranu hodnôt demokracie - Masaryk. Demonštrácia sa konala pod heslom Zastavme Zemana, informoval spravodajský server Novinky.cz.


Pri pomníku T. G. Masaryka sa zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí, podľa organizátorov ich bolo približne 400. Akcia sa začala s 25-minútovým oneskorením. Prehovoril sociológ a publicista Fedor Gál, spisovateľ Pavel Kosatík, filozof Václav Němec, disident Vladimír Hučín a ďalší. Účastníci demonštrácie chceli okrem iného poukázať na neschopnosť premiéra Andreja Babiša (ANO) riadiť štát v demokratickom systéme a čeliť sústavnému posúvaniu moci od vlády smerom k prezidentovi, čo je podľa nich v rozpore s ústavou.

Ľudia mali transparenty ako "Nie sme ani ruská, ani čínska kolónia", "Pravda musí zvíťaziť nad Zemanovou nenávisťou" alebo "Pán prezident Zeman, obchádzka sa končí, vráťte sa do ústavy". Vidieť boli vlajky Českej republiky aj Európskej únie. Nesúhlas s krokmi prezidenta, ktorý údajne porušuje ústavu, organizátori vyjadrovali už na júlovej demonštrácii. Poukazovali napríklad na otáľanie hlavy štátu pri výmene ministra kultúry Antonína Staňka (ČSSD). Zeman síce Staňka ku koncu júla odvolal, ale o tom, či vymenuje za jeho nástupcu Michala Šmardu (ČSSD), sa zatiaľ nerozhodol a odkázal na polovicu augusta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články