Prezident Zeman vymenoval nového ministra kultúry: Stal sa ním Zaorálek | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Prezident Zeman vymenoval nového ministra kultúry: Stal sa ním Zaorálek

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: SITA/AP/Michael Gruber
27.08.2019 14:10

PRAHA - Český prezident Miloš Zeman vymenoval v utorok na Pražskom hrade Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za ministra kultúry. Vo funkcii nahradí Antonína Staňka, ktorý pred časom v čele rezortu skončil, uviedol spravodajský server Novinky.cz.


Zeman pripomenul, že nový minister kultúry by sa mal venovať pamiatkam a ich záchrane. "Želám vám, pán minister, aby ste šiel úzkou cestou a niečo po vás zostalo," povedal český prezident v krátkom prejave. Podľa Zaorálka nie je stav okolo českého ministerstva kultúry dobrý a v rezorte je potrebné urobiť dôležité rozhodnutia, ktoré mieni konzultovať s odborníkmi.

"Je do toho treba vstúpiť pomerne energicky," uviedol Zaorálek na pondelkovej schôdzke so Zemanom v Lánoch. Spor o ministerstvo kultúry zamestnával českých politikov od apríla. V tom čase odbornú verejnosť rozhnevalo, že vtedajší minister Staněk odvolal riaditeľa Národnej galérie Praha Jiřího Fajta a riaditeľa Múzea umenia Olomouc Michala Soukupa. Sociálna demokracia sa potom rozhodla Staňka vymeniť.

Prezident Zeman sa Staňka zastával a vo funkcii ho udržal do konca júla. A keď ho odvolal, dal najavo, že nevymenuje nominovaného náhradníka z ČSSD Michala Šmardu. Česká republika sa vtedy nachádzala na pokraji ústavnej krízy a sociálni demokrati hrozili odchodom z vlády. Šmarda sa nakoniec minulý týždeň nominácie vzdal a ČSSD predstavila nového kandidáta na ministra kultúry, exministra zahraničných vecí Zaorálka.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články