°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

Neznáma skupina mužov napadla demonštrantov v Hongkongu: Vyše štyridsať ľudí je zranených

Hongkongská polícia zadržala šesť mužov
Hongkongská polícia zadržala šesť mužov
Zdroj: SITA (The Stand News via AP Video), (Apple Daily via AP)
23.07.2019 12:45

HONGKONG - Polícia v Hongkongu zadržala šesť mužov v súvislosti s víkendovým násilným útokom na prodemokratických demonštrantov v metre, ktorý si vyžiadal desiatky zranených. Niektorí z nich pritom majú väzby na zločinecké gangy známe ako triády.


Popredný policajný predstaviteľ Čchan Tchin-čchu informoval, že mužov vo veku 24 až 54 rokov zadržali v pondelok za "nezákonné zhromaždenie" a vyšetrujú ich pre účasť na útoku, ktorý sa stal v nedeľu v noci. Niektorí z nich sú dedinčania a ich povolania sú rôzne - vodiči, predavači či robotníci. "Verím, že čoskoro zatkneme ďalších. Polícia nebude tolerovať žiadnu formu násilia," vyhlásil Čchan.

Skupina mužov oblečených v bielom napadla s kovovými a drevenými tyčami protivládnych demonštrantov a ďalších ľudí na zastávke metra vo štvrti Jüen-lung. Zranenia utrpelo 45 osôb vrátane muža, ktorý je stále v kritickom stave. Polícia ešte stále vyšetruje motív útoku, vysvetlil Čhan bez ďalších podrobností o tom, či mal útok spojenie so zmienenými triádami.

Polícia sa po útoku stretla s kritikou za to, že naň neskoro reagovala. Hongkonská líderka Carrie Lam jej konanie odôvodnila s tým, že polícia bola vyťažená pre masívne davy ľudí. Lam zároveň poprela, že by sa jej vláda spolčila s útočníkmi.

Hongkongská polícia zadržala šesť
Zdroj: SITA (The Stand News via AP Video), (Apple Daily via AP)

Masové demonštrácie proti Číne a pročínskej šéfke hongkonskej administratívy Carrie Lam sa v Hongkongu konajú už niekoľko týždňov, pričom začali pôvodne na protest proti pripravovanému zákonu, ktorý by umožnil vydávať osoby podozrivé z trestnej činnosti do Číny. Podľa kritikov by tento krok zvýšil vplyv Číny a vyvolával u nich obavy z toho, že by obral Hongkong o slobody, ktoré mu zaručuje princíp "jedna krajina, dva systémy" zakotvený v zmluvách o prechode pod správu Číny v roku 1997. Lam nakoniec po verejnom tlaku od tohto zákona upustila.

Na nedeľňajšom proteste sa zúčastnilo viac ako 100-tisíc ľudí, ktorí požadovali demokraciu a vyšetrovanie polície za použitie násilia na rozohnanie davov. Demonštranti zároveň protestovali proti Číne a niektorí hádzali po skončení oficiálnej časti protestu vajíčka na vládne budovy a atramentom zafarbili na čierno veľký čínsky národný znak na budove Styčného úradu. Naplánované sú aj ďalšie protesty, ale nedávne násilnosti vyvolávajú obavy, že by mohla zakročiť Čínska ľudová oslobodenecká armáda.


Galéria

Hongkongská polícia zadržala šesť Hongkongská polícia zadržala šesť

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články