V Chartúme prebieha generálny štrajk: Pápež František prichádza s výzvou na mier | Topky.sk

°C

Utorok, 21. január 2020. Meniny má Vincent, zajtra Zora.

V Chartúme prebieha generálny štrajk: Pápež František prichádza s výzvou na mier

Pápež František
Pápež František
Zdroj: SITA/AP/Andrew Medichini
09.06.2019 13:30

VATIKÁN - Pápež František vyzval v nedeľu na mier a dialóg v Sudáne po krvavom zásahu bezpečnostných zložiek proti demonštrantom v sudánskom Chartúme. Informovala o tom agentúra Reuters.


"Správy prichádzajúce zo Sudánu vyvolávajú bolesť a obavy. Modlíme sa za nich, aby sa skončilo násilie a aby sa v dialógu hľadalo spoločné dobro," povedal pápež počas pravidelného nedeľňajšieho príhovoru veriacim na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Hlavná sudánska aliancia opozičných skupín zvolala na nedeľu v hlavnom meste Chartúm generálny štrajk.

Opozičné skupiny a protestujúci vyzvali pracovníkov a zamestnancov, aby ostali vo svojich domovoch. Agentúra AP napísala, že v nedeľu - v prvý deň štrajku - sú v Chartúme pozatvárané všetky obchody a podniky a ulice mesta sú vyľudnené. Do štrajku sa zapojili aj zamestnanci medzinárodného letiska v Chartúme i piloti. Podľa opozície ide o kampaň občianskej neposlušnosti s cieľom prinútiť vojenských vládcov odovzdať moc civilistom.

Na základe aktuálnych údajov si násilie v Sudáne vyžiadalo v uplynulom týždni najmenej 113 mŕtvych a vyše 500 zranených. Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme. Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, následne v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.
 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články