Situácia v Sudáne sa zlepšuje: Opozícia a vojenská rada dosiahli dohodu o dočasnej vláde | Topky.sk

°C

Nedeľa, 17. november 2019. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

Situácia v Sudáne sa zlepšuje: Opozícia a vojenská rada dosiahli dohodu o dočasnej vláde

Protesty v Sudáne by sa mali skončiť
Protesty v Sudáne by sa mali skončiť
Zdroj: SITA/AP Photo/Hussein Malla, FILE
05.07.2019 07:20

CHARTÚM - Vodcovia protestov v Sudáne a predstavitelia vládnucej vojenskej rady dosiahli dohodu o vytvorení spoločnej prechodnej vlády. Informovala o tom v noci na piatok agentúra AFP.


"Obe strany sa dohodli na vytvorení zvrchovanej rady s rotujúcim vojenským a civilným predsedníctvom na obdobie najmenej troch rokov," povedal novinárom mediátor Africkej únie (AÚ) Mohamed El Hacen Lebatt.

Dohodu o rozdelení moci sa podarilo dosiahnuť po dvoch dňoch rozhovorov, ktoré pokračovali v stredu po tom, ako predchádzajúce kolo rokovaní stroskotalo v máji na otázke, či by mal tento orgán viesť civilista alebo vojak. K obnoveniu dialógu došlo po výzve Africkej únie (AÚ) a etiópskych sprostredkovateľov.

Napätie v Sudáne sa zvýšilo po násilnej likvidácii tábora opozície zriadeného pred veliteľstvom armády v Chartúme, pri ktorom 3. júna prišli o život desiatky ľudí. Obe strany v tejto súvislosti podľa Lebatta súhlasili tiež s "podrobným, transparentným, celoštátnym a nezávislým vyšetrovaním všetkých poľutovaniahodných násilností", ktoré sa v Sudáne stali v posledných týždňoch. 

Vojenská rada pôvodne odmietla výzvu opozičnej skupiny Aliancia za slobodu a zmenu (ALC) na nezávislé vyšetrovanie udalostí z 3. júna a začala svoje vlastné vyšetrovanie. Vojenská rada prevzala moc v Sudáne po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články