Washington o venezuelských rozhovoroch v Nórsku: Musia sa zameriavať na odchod Madura | Topky.sk

°C

Utorok, 10. december 2019. Meniny má Radúz, zajtra Hilda.

Washington o venezuelských rozhovoroch v Nórsku: Musia sa zameriavať na odchod Madura

Nicolas Maduro
Nicolas Maduro
Zdroj: SITA/AP Photo/Fernando Llano
29.05.2019 07:10

WASHINGTON - Rozhovory v Nórsku medzi venezuelskou vládou a opozíciou, podporovanou Spojenými štátmi, by sa mali zameriavať len na odchod prezidenta Nicolása Madura z úradu, vyhlásil v utorok Washington.


"Sledujeme rozhovory v Nórsku. Ako sme už viackrát povedali, Spojené štáty sú presvedčené, že jediná vec, o ktorej treba rokovať s Nicolásom Madurom, sú podmienky jeho odchodu," uviedla pre novinárov hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová, ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

"Predchádzajúce snahy o rokovanie zlyhali, pretože režim ich využíval na rozdelenie opozície a na získanie času, ale teraz dúfame, že rozhovory v Osle sa budú sústreďovať na odchod Madura. To je predpoklad pokroku v situácii," spresnila Ortagusová.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa opakovane vylúčila dialóg s Madurom, vášnivým ľavičiarom, ktorý riadi krajinu s rozpadávajúcou sa ekonomikou. Nórsku sa však podarilo zorganizovať rozhovory medzi Madurovou vládou a Juanom Guaidóom, uznaným Spojenými štátmi a vyše 50 ďalšími krajinami za dočasného prezidenta Venezuely. Oslo ich pozvalo po tom, ako opozíciou vedené povstanie v apríli "išlo do stratena".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články