USA chcú pomôcť Venezuele: Tisíckam obyvateľom zvažujú udeliť dočasný ochranný štatút | Topky.sk

°C

Štvrtok, 12. december 2019. Meniny má Otília, zajtra Lucia.

USA chcú pomôcť Venezuele: Tisíckam obyvateľom zvažujú udeliť dočasný ochranný štatút

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo/Dieu Nalio Chery
12.06.2019 08:25

WASHINGTON - Americký prezident Donald Trump v utorok povedal, že jeho vláda zvažuje udeliť dočasný ochranný štatút (TPS) tisíckam Venezuelčanov, ktorí v dôsledku nepokojov vo svojej krajine ušli do USA. Informovala o tom agentúra AP.


Dočasný ochranný štatút je udeľovaný ľuďom z krajín postihnutých prírodnými katastrofami alebo vojnou a povoľuje im zostať v USA, kým sa situácia v ich krajinách nezlepší. Trumpova administratíva tento štatút pre občanov viacerých krajín zrušila, pripomína AP. V súvislosti s jeho udelením pre Venezuelčanov však prezident povedal, že jeho vláda "o tom vážne uvažuje".

Carlos Vecchio, ktorý je veľvyslancom lídra venezuelskej opozície Juana Guaidóa v USA, v utorok vyjadril presvedčenie, že americká vláda alebo Kongres čoskoro Venezuelčanom poskytne TPS alebo iný spôsob pomoci. Venezuela sa zmieta v ťažkej ekonomickej a politickej kríze.

Za posledné roky opustili krajinu vyše štyri milióny ľudí. Spojené štáty ako prvé uznali Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely. Následne tak urobilo približne 50 krajín sveta.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články