Štvrtok, 15. apríl 2021. Meniny má Fedor, zajtra Dana, Danica.

Assange naďalej bojuje proti vydaniu do USA: Postavili sa za neho stovky ľudí

Assange potvrdil svoje odhodlanie bojovať proti vydaniu do USA
Assange potvrdil svoje odhodlanie bojovať proti vydaniu do USA
Zdroj: Assange, vydanie
02.05.2019 13:45

LONDÝN - Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange vo štvrtok potvrdil odhodlanie bojovať proti svojmu vydaniu do USA, kde mu hrozí stíhanie za zverejnenie tajných dokumentov. Informovala o tom agentúra AP.


Assange to uviedol na úvodnom pojednávaní na súde v londýnskom Westminstri, ktorý má rozhodnúť o jeho prípadnom vydaní do Spojených štátov. Štyridsaťsedemročný Austrálčan na súde vyhlásil, že dobrovoľne do USA nepôjde, pretože mu tam hrozí trest za jeho novinársku prácu, "ktorá už bola ocenená mnohými cenami". 

Assange potvrdil svoje odhodlanie
Zdroj: TASR (AP Photo/Frank Augstein)

Zakladateľ WikiLeaks sa na štvrtkovom pojednávaní zúčastnil len prostredníctvom videolinku z londýnskeho väzenia Belmarsh, kam ho previezli pre porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Za tento prečin ho v stredu v Británii odsúdili na 50 týždňov väzenia. Podľa rozhodnutia súdu totiž porušil podmienky svojho prepustenia na kauciu, keď sa v roku 2012 uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne.

Urobil tak v čase, keď bol v Británii na žiadosť Švédska zatknutý a následne prepustený na kauciu. Vo Švédsku ho totiž vtedy vinili zo sexuálneho útoku, avšak toto vyšetrovanie bolo neskôr zastavené. Assange svoj útek na ekvádorskú ambasádu zdôvodnil obavami pred možným vydaním do USA. 

Assange potvrdil svoje odhodlanie
Zdroj: SITA (AP Photo/Frank Augstein)

Štvrtkové pojednávanie predstavuje len počiatočnú fázu vydávacieho konania, ktoré môže podľa sudcu Michaela Snowa trvať "mnoho mesiacov". Podľa AP môže celý proces trvať aj niekoľko rokov. Termín ďalšieho procedurálneho pojednávania stanovili na 12. júna. Celý prípad bude dôkladnejšie prerokovaný 30. júna. Pred budovou westminsterského súdu sa ešte pred štvrtkovým pojednávaním zhromaždilo niekoľko Assangeových priaznivcov, ktorí požadovali jeho prepustenie a zamietnutie americkej žiadosti. 

Assange potvrdil svoje odhodlanie
Zdroj: SITA (AP Photo/Matt Dunham)

Britská polícia Assangea zatkla 11. apríla v budove ekvádorskej ambasády po tom, ako mu táto latinskoamerická krajina po sérii vzájomných sporov odňala azyl. Americké úrady obvinili Assangea z konšpirácie so zámerom preniknúť do počítačového systému Pentagónu, v čom sa mal spriahnuť s bývalou príslušníčkou armády USA Chelsea Manningovou. V prípade usvedčenia mu hrozí až päť rokov väzenia. 


Galéria

Assange potvrdil svoje odhodlanie Assange potvrdil svoje odhodlanie Assange potvrdil svoje odhodlanie Assange potvrdil svoje odhodlanie

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články