Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Assangea po deviatich rokoch vykážu z ekvádorskej ambasády: Toto všetko bude nasledovať

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP Photo/Frank Augstein, File
05.04.2019 06:55

LONDÝN - Zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea v najbližších hodinách alebo dňoch vykážu z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýva od roku 2012. Podľa agentúry DPA to vo štvrtok večer to oznámila organizácia WikiLeaks.


"Vysokopostavený zdroj z ekvádorského štátu povedal WikiLeaksu, že Julian Assange bude vykázaný v priebehu '(niekoľkých) hodín až dní'... a že už existuje dohoda so Spojeným kráľovstvom o jeho zatknutí," napísala organizácia na svojom twitterovom účte. Ako zámienka k tomuto kroku má poslúžiť kauza okolo úniku dokumentov (tzv. INA papers), ktoré naznačujú, že ekvádorský prezident Lenín Moreno bol zapletený v korupčnom škandále. Ekvádor tiež podozrieva WikiLeaks, že je zodpovedná za nedávne zverejnenie súkromných Morenových fotografií.  

Prezident Moreno už 2. apríla vyhlásil, že Julian Assange "opakovane porušil" podmienky svojho azylu na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne. Assange podľa neho nemá právo "hackovať súkromné účty alebo telefóny" a nemôže zasahovať do politiky iných krajín. Súčasne uviedol, že jeho krajina sa pokúša dosiahnuť dohodu s Britániou, ktorá by umožnila Assangeovi opustiť ambasádu. Assange našiel útočisko na londýnskej ambasáde Ekvádoru v roku 2012 so zámerom vyhnúť sa extradícii do Švédska, kde ho mali vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Toto konanie bolo neskôr zastavené. 

Avšak 47-ročný Austrálčan sa obáva, že by mohol byť z Británie vydaný na stíhanie do USA, kde by ho zrejme čakal prísny trest v spojitosti so zverejnením amerických tajných dokumentov. Assangeove vzťahy s ekvádorským hostiteľmi sa v posledných rokoch zhoršovali. Vlani mu napríklad pozastavili na ambasáde prístup k internetu. 

Ekvádor správu popiera

Ekvádor poprel, že by už padlo rozhodnutie o vykázaní zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýva od roku 2012. Informovala o tom v piatok agentúra AP. Organizácia WikiLeaks vo štvrtok večer s odvolaním sa na dobre informované zdroje uviedla, že Assangea vykážu z ambasády už v najbližších hodinách alebo dňoch. Podľa nej sa už Ekvádor dohodol s Britániou aj na jeho následnou zatknutí. 

Vysokopostavený ekvárodský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, však následne poprel, že by sa už o vykázaní Assangea z priestorov veľvyslanectva rozhodlo. Ekvádorské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na správu WikiLeaks uviedlo, že sa nevyjadruje k "fámam, teóriám a dohadom, ktoré nemajú žiaden doložiteľný podklad". 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články